03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Před 200 lety položil Jean-François Champollion základy k odhalení skutečné povahy egyptského písma. Cesta k rozluštění hieroglyfů však začala dávno před jeho narozením, objevením Hórapollónovy Hieroglyphiky na počátku 15. století. Toto dílo však způsobilo zmatek v hlavách luštitelů, když zaselo falešnou víru o symbolické povaze znaků. O historii luštění hieroglyfů bude ve čtvrtek 22. září v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK v Praze.
Víra, že Hieroglyphika představuje klíč k rozluštění egyptského písma a s ním i záhad egyptské civilizace, vedla celou řadu učenců ke snaze stát se prvními komu se to podaří. Způsob, jakým Egypťan Hórapollón ve 4. století n. l. vysvětloval jednotlivé znaky, posílil přesvědčení o symbolické povaze hieroglyfů. V době objevení Rosettské desky (1799) proto jen málokdo přistupoval k egyptskému písmu jako ke způsobu zápisu řeči – a to ještě takoví většinou pracovali s démotickou, nikoli egyptskou verzí textu.
Jean-François Champollion tak ve své práci sice mohl vycházet z díla svých předchůdců, musel však také čelit obrovským předsudkům o povaze hieroglyfického písma. Přednáška Renaty Landgráfové v děčínské kavárně Coffee & Books bude věnována historii luštění hieroglyfů od objevu Hieroglyphiky až po samotné odhalení skutečné povahy egyptského písma. Začátek je v 19 hodin.
Ilustrační fotografie v abstraktu: Pixabay.com
Obrázek v článku: Portrét Jeana-Françoise Champolliona od francouzského malíře Léona Cognieta (1831). Musée du Louvre, via Wikimedia Commons, volné dílo