Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.04. 2017

Lovy skvostů temné oblohy


Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu řadu skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Co je fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří? I to se dozvíte na přednášce astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, prokládané jeho autentickými fotografiemi – ve čtvrtek 20. dubna, v rámci cyklu Café Nobel, na teplické hvězdárně.

Jak vám Petr Horálek, mj. první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile, také prozradí, na nebi se odehrávají i některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A v neposlední řadě, nebo možná hlavně – skutečná tmavá obloha nabízí právě ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu.

Café Nobel s Petrem Horálkem, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin, bude v těchto prostorách na nějakou dobu poslední. V květnu bude zahájena velká rekonstrukce hvězdárny. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.

 

Foto © Petr Horálek


  © 2012 UJEP