27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu řadu skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Co je fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří? I to se dozvíte na přednášce astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, prokládané jeho autentickými fotografiemi – ve čtvrtek 20. dubna, v rámci cyklu Café Nobel, na teplické hvězdárně.
Jak vám Petr Horálek, mj. první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile, také prozradí, na nebi se odehrávají i některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A v neposlední řadě, nebo možná hlavně – skutečná tmavá obloha nabízí právě ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu.
Café Nobel s Petrem Horálkem, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin, bude v těchto prostorách na nějakou dobu poslední. V květnu bude zahájena velká rekonstrukce hvězdárny. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.
Foto © Petr Horálek