Děčín

22. května

 

 
Aktuality

22.05.2025

Nemoci a klima ve středověku a novověku

Co všechno lze na toto téma vyčíst z českých kostnic prozradí ve čtvrtek 22. května návštěvníkům děčínské kavárny Coffee & Books geochemik prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze


15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

22.05. 2025

Nemoci a klima ve středověku a novověku

Co všechno lze na toto téma vyčíst z českých kostnic prozradí ve čtvrtek 22. května návštěvníkům děčínské kavárny Coffee & Books geochemik prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vzorky kostí 47 jedinců ze 46 českých a moravských kostnic byly datovány metodou 14C a analyzovány na izotopové složení uhlíku (δ13C) a dusíku (δ15N) v kolagenu. Většina údajů o stáří ostatků odpovídala chladnějším a vlhčím obdobím, popsaným v posledních 1000 letech. Ze studovaných vzorků nejvíce pozůstatků odpovídalo Spörerovu (1400-1570), Daltonovu (1790-1830) a Wolfovu minimu (1280-1350). Lze předpokládat, že tato minima jsou spojena se sníženou produkcí rostlinných potravin a krmiv, která mohla iniciovat hladomory, epidemie a ozbrojené konflikty.

Jednotlivá klimatická minima vykazovala pozitivní korelace mezi hodnotami δ13C a δ15N, což naznačuje, že studovaní jedinci v různé míře konzumovali rostlinnou nebo živočišnou stravu. Zvýšené hodnoty δ15N v námi studovaných vzorcích ve srovnání se složením koster obyvatelstva z období La Tène (380-150 př. n. l.) a germánských obyvatel na území Čech (5.-6. stol. n. l.) a Velké Moravy (9.-10. stol. n. l.) mohou odrážet vliv větší konzumace živočišných bílkovin, bílkovin všežravých zvířat a ryb, jež kompenzovaly nedostatek rostlinné potravy, kterou nebylo možné sklidit a uskladnit v chladnějších a vlhčích obdobích.

Doporučená rezervace na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.

Přednáška v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books začne jako vždy v 18 hodin.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

 

Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com



  © 2012 UJEP