27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Planetám, které obíhají kolem cizích hvězd, říkají astronomové exoplanety. Jejich výzkum je teprve na začátku; vždyť první z nich byly objeveny až v polovině 90. let minulého století. Jak je ale možné zjistit, že kolem vzdálené hvězdy obíhá nějaká planeta, když ji v dalekohledech nevidíme? Metod je hned několik, prozradil 19. června návštěvníkům dalšího pořadu z cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně biolog a popularizátor astronomie Mgr. Tomáš Petrásek, doktorand Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Ve svém povídání se však především soustředil na mediálně populární téma obyvatelnosti exoplanet.
Co ale rozumíme pod pojmem „obyvatelná planeta“? Je to planeta, na které přežije libovolný život, i když třeba ve značně extrémních podobách, nebo nás zajímají jen planety, na kterých bychom přežili my sami? Jak víme ze Země, život může být hostem i na velmi exotických místech. Co všechno jsme ochotni za „život“ považovat – zajímají nás i kolonie mikroorganismů nebo jen inteligentní civilizace? Máme vůbec šanci planetu s podmínkami vhodnými pro život na dálku poznat?
Tomáš Petrásek ve svém povídání shrnul i nejzajímavější kandidáty na obyvatelné planety, o kterých víme, a načrtl také možné budoucí cesty jejich výzkumu. Jaké technické prostředky k tomu využijeme? A k čemu nám získané informace budou, když není a nejspíš nikdy nebude v silách naší civilizace takovou nekonečně vzdálenou planetu navštívit a obydlit? A potřebujeme to vůbec? Čím dál víc se ukazuje, že naše civilizace není na objevu jiných obyvatelných světů závislá.
Poslechněte si celé povídání Tomáše Petráska.
Café Nobel na hvězdárně v Teplicích se konají v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.
Text a foto: Frederik Velinský, Café Nobel