27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na povrch naší planety, mají svůj původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou přímo na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s. představí mimořádně v úterý 12. dubna na teplické hvězdárně klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy na Marsu.
O původu meteoritů z Marsu jsme se na naší planetě začali bavit už před 200 lety, ale teprve nové objevy – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu Marsu ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického. Diskutuje se také o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života.
Přednáška Ivo Míčka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Obrázek v abstraktu: Země a Mars v měřítku. Kredit: Bluedharma, Flickr.co, CC BY-ND 2.0
Obrázek v článku: Meteorit ALH84001 původem z Marsu, nalezený v roce 1984 v Antarktidě. Foto: NASA/JSC/Stanford University, CC0 1.0