27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
70 let po prvních objevech v Anglii došlo začátkem 90. let i u nás ke zrušení přísných zákonů na ochranu státního tajemství, a tím i k otevření přístupu do vzdušného prostoru. Několik archeologů v Čechách a na Moravě se této možnosti chopilo a zahájilo víceméně systematický letecko-archeologický průzkum krajiny prostřednictvím pozorování zemského povrchu z nízko letícího sportovního letadla, detekcí pod povrchem ukrytých objektů pravěkého, středověkého a novověkého stáří a jejich následnou fotografickou a filmovou dokumentaci. Jedním z těchto průkopníků byl prof. PhDr. Martin Gojda, CSc., DSc. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, který bude ve čtvrtek 15. prosince hostem na teplické hvězdárně.
Práce během letu, shromažďování a zpracování pořízených fotografií, jejich evidence a ukládání do digitální Archeologické mapy České republiky – centrální infrastruktury české archeologie (Archeologického informačního systému AIS) jakož i přesné mapování objevených archeologických lokalit (objektů, nemovitých památek) v prostředí GIS, a konečně tvorba virtuálních 3D rekonstrukčních modelů reliktů pradávného osídlení odhalených převážně díky tzv. porostovým (vegetačním) příznakům budou náplní přednášky. Doplní ji řada obrazových výstupů – fotografií, videoklipů, ilustrací, map a detailních plánů. Přednáška také zdůrazní nedestruktivní charakter dálkového archeologického průzkumu a pojedná o nejmodernějších technikách integrovaných do výzkumu historické krajiny z výšky a o tom, jak tyto postupy využíváme u nás.
Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v článku i abstraktu: Archeologický ústav AV ČR Praha, v.v.i.
![]() |
© 2012 UJEP |