Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.12. 2022

Jak dálkový průzkum obohatil archeologii českých zemí

70 let po prvních objevech v Anglii došlo začátkem 90. let i u nás ke zrušení přísných zákonů na ochranu státního tajemství, a tím i k otevření přístupu do vzdušného prostoru. Několik archeologů v Čechách a na Moravě se této možnosti chopilo a zahájilo víceméně systematický letecko-archeologický průzkum krajiny prostřednictvím pozorování zemského povrchu z nízko letícího sportovního letadla, detekcí pod povrchem ukrytých objektů pravěkého, středověkého a novověkého stáří a jejich následnou fotografickou a filmovou dokumentaci. Jedním z těchto průkopníků byl prof. PhDr. Martin Gojda, CSc., DSc.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, který bude ve čtvrtek 15. prosince hostem na teplické hvězdárně.

Práce během letu, shromažďování a zpracování pořízených fotografií, jejich evidence a ukládání do digitální Archeologické mapy České republiky – centrální infrastruktury české archeologie (Archeologického informačního systému AIS) jakož i přesné mapování objevených archeologických lokalit (objektů, nemovitých památek) v prostředí GIS, a konečně tvorba virtuálních 3D rekonstrukčních modelů reliktů pradávného osídlení odhalených převážně díky tzv. porostovým (vegetačním) příznakům budou náplní přednášky. Doplní ji řada obrazových výstupů – fotografií, videoklipů, ilustrací, map a detailních plánů. Přednáška také zdůrazní nedestruktivní charakter dálkového archeologického průzkumu a pojedná o nejmodernějších technikách integrovaných do výzkumu historické krajiny z výšky a o tom, jak tyto postupy využíváme u nás.

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v článku i abstraktu: Archeologický ústav AV ČR Praha, v.v.i.


  © 2012 UJEP