Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

21.07. 2022

Kvantové vakuum aneb Existuje absolutní prázdnota?

 

Vesmírné vakuum není prázdný prostor. I kdyby se nám podařilo odstranit všechny částice, včetně těch hypotetických, z pohledu kvantové fyziky bude vakuum i dál plné bouřlivého klokotání v podobě fluktuací různých polí; plné energie, která se dokonce může využívat. O vlastnostech vakua spojených s kvantovou fyzikou bude ve čtvrtek 21. července na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik a popularizátor vědy RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Klasická představa o vakuu je, že se jedná o prázdný prostor bez hmotných částic. Ve vesmíru daleko od všech galaxií nalezneme hustoty i menší než jeden atom na krychlový metr. I kdyby však zmizely všechny atomy, ionty a elektrony, budou zde fotony reliktního záření i ty vyzářené hvězdami, reliktní neutrina a možná i hypotetické gravitony a částice temné hmoty. A kdyby se povedlo odstranit i tyto, prostor stále nebude fádní pustinou.

Přednáška Vladimíra Wagner začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrace: Pixabay.com, Pixabay License


  © 2012 UJEP