Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

22.04. 2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.

Vstup volný, doporučená rezervace na muzeumusti@muzeumusti.cz.

V roce 2017 došlo u vsi Kladina východně od Pardubic k unikátnímu nálezu kompletně dochované, mistrovsky zdobené nádoby z bronzového plechu, uložené do země téměř před třemi tisíci lety. Nic podobného se dosud na území České republiky nenašlo – „starší sestry“ této nádoby jsou známé až z karpatské oblasti. Je velmi pravděpodobné, že právě odtamtud k nám „kráska z Kladiny“ někdy během 10. století před Kristem doputovala – snad jako luxusní předmět směny nebo dar pro tehdejšího vládce. Podle odborníků měla jednoznačně silný rituální význam.

Díky detailní práci palynologů a chemiků se uvnitř nádoby podařilo nalézt pozůstatky většího množství bylin a především prosa, které prošlo varem – v nádobě se tedy nacházel unikátní nápoj, pravděpodobně pivo. Sluneční Bárka, pivo inspirované tímto nálezem, je společně s krátkým hraným dokumentem důležitou součástí projektu Kráska z Kladiny, který je zároveň chuťovou esencí zážitkové archeologie. V přednášce uslyšíte o samotném nálezu, jeho vyzvednutí, putování napříč muzejními a vědeckými pracovišti, o výkladu symbolů a v neposlední řadě o samotném objevu „piva“, které budete moci dokonce i ochutnat.

Přednáška v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem začne v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

 

Foto v abstraktu: Detail výzdoby bronzového vědra z Kladiny

Foto v článku: Archeolog Jan Jílek (uprostřed) a historik Tomáš Libánek (vpravo) s replikou bronzového vědra. Zdroj snímků: Východočeské muzeum v Pardubicích


  © 2012 UJEP