Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

22.10. 2015

Učit (se) příběhem. Didaktická krása Komenského Labyrintu


 

Žádný ze spisů Jana Amose Komenského nedosáhl takové obliby a didaktické účinnosti jako narativně-alegorický Labyrint světa a ráj srdce. V čem spočívá jeho kouzlo a formativní síla vyprávěcí formy? Komeniolog, pedagog a evangelický farář PhDr. Jan Hábl, Ph.D. Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pokusí o analýzu s didaktickými brýlemi na očích  22. října na Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP.

Pedagogika ví, že příběhy fungují, ale obvykle se neptá proč. Příběh má zvláštní moc. Dokonce se říká, že pravda oděná do příběhu projde každými dveřmi. To je zřejmé i z věhlasu Komenského díla. Co ale činí příběh (v případě Labyrintu alegorický) didakticky funkčním? Jan Hábl se vám pokusí nabídnout některé odpovědi – především tak, že se pokusí analyzovat slavný Komenského spis s „didaktickými brýlemi“ na očích.

Pozor – přednáška začíná už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Kresba města z rukopisu „Labyrintu světa…“ z roku 1623, jejímž autorem je sám Jan Amos Komenský. Licence public domain, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP