23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Žádný ze spisů Jana Amose Komenského nedosáhl takové obliby a didaktické účinnosti jako narativně-alegorický Labyrint světa a ráj srdce. V čem spočívá jeho kouzlo a formativní síla vyprávěcí formy? Komeniolog, pedagog a evangelický farář PhDr. Jan Hábl, Ph.D. z Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pokusí o analýzu s didaktickými brýlemi na očích 22. října na Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP.
Pedagogika ví, že příběhy fungují, ale obvykle se neptá proč. Příběh má zvláštní moc. Dokonce se říká, že pravda oděná do příběhu projde každými dveřmi. To je zřejmé i z věhlasu Komenského díla. Co ale činí příběh (v případě Labyrintu alegorický) didakticky funkčním? Jan Hábl se vám pokusí nabídnout některé odpovědi – především tak, že se pokusí analyzovat slavný Komenského spis s „didaktickými brýlemi“ na očích.
Pozor – přednáška začíná už v 17 hodin!
Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.
Kresba města z rukopisu „Labyrintu světa…“ z roku 1623, jejímž autorem je sám Jan Amos Komenský. Licence public domain, via Wikimedia Commons.