Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

22.10. 2015

Učit (se) příběhem. Didaktická krása Komenského Labyrintu


 

Žádný ze spisů Jana Amose Komenského nedosáhl takové obliby a didaktické účinnosti jako narativně-alegorický Labyrint světa a ráj srdce. V čem spočívá jeho kouzlo a formativní síla vyprávěcí formy? Komeniolog, pedagog a evangelický farář PhDr. Jan Hábl, Ph.D. Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pokusí o analýzu s didaktickými brýlemi na očích  22. října na Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP.

Pedagogika ví, že příběhy fungují, ale obvykle se neptá proč. Příběh má zvláštní moc. Dokonce se říká, že pravda oděná do příběhu projde každými dveřmi. To je zřejmé i z věhlasu Komenského díla. Co ale činí příběh (v případě Labyrintu alegorický) didakticky funkčním? Jan Hábl se vám pokusí nabídnout některé odpovědi – především tak, že se pokusí analyzovat slavný Komenského spis s „didaktickými brýlemi“ na očích.

Pozor – přednáška začíná už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Kresba města z rukopisu „Labyrintu světa…“ z roku 1623, jejímž autorem je sám Jan Amos Komenský. Licence public domain, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP