Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!


19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

07.04. 2014

Když se na nebi blýská

Blesk 01Bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Některé blesky míří z bouřkového oblaku do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů. Blýskáním od povrchu země až na kraj vesmíru vás bude provázet Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.


  © 2012 UJEP