27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Trojané, malá tělesa, uvězněná po miliardy let v Jupiterových gravitačních osidlech, nám pomohou vyprávět příběh o raných obdobích vzniku Sluneční soustavy i bouřlivých dějích, které je doprovázely. Hostem večera bude astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, ve čtvrtek 17. února na teplické hvězdárně.
Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Podle nových nařízení se přednášky může zúčastnit kdokoliv bez omezení a návštěvníci se nemusí prokazovat žádným certifikátem o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testu. Pokud se ale necítíte zdrávi a máte jakékoliv příznaky nemoci, na přednášku prosím nechoďte.
Stále platí, že všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Ilustrace v abstraktu: Jupiterovi Trojané. Kredit: NASA/JPL-Caltech, Public domain
Foto v článku: Tři z Trojanů, které navštíví sonda Lucy. Kredit: NASA/Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab, licence Public domain