Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.04. 2025

Jazyk a mozek. Dva systémy v mozku, které nám říkají, co a jak se slovy

Naše chápání způsobu, jak mozek zajišťuje znalost jazyka a schopnost mluvit a rozumět, bylo dlouho určováno poznatky a úvahami vzniklými v 19. století. V posledních dvou desetiletích se však prosazuje nový pohled, který nachází analogie mezi fungováním jazyka a systémy řídícími vnímání a jednání v jiných oblastech fungování nervového systému. Základní principy klasického i moderního modelu představí v úterý 15. dubna ve své přednášce na teplické hvězdárně prof. PhDr. Filip Smolík, Ph.D., DSc.Psychologického ústavu Akademie věd České republiky.

V 19. století se zrodil základ klasického modelu označovaného jako Wernickův-Lichteimův, ten je nyní postupně nahrazován přístupem Gregoryho Hickoka a Davida Pöppela. V přednášce budou kromě samotných modelů představeny také základní výzkumné nálezy, o které se tyto modely opírají.

Doporučená rezervace na hap@hapteplice.cz.

Začíná se jako obvykle v 18 hodin.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com, Licence Pixabay


  © 2012 UJEP