24.04.2025
Grónsko: ostrov, o kterém se mluví
22.04.2025
Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku
Naše chápání způsobu, jak mozek zajišťuje znalost jazyka a schopnost mluvit a rozumět, bylo dlouho určováno poznatky a úvahami vzniklými v 19. století. V posledních dvou desetiletích se však prosazuje nový pohled, který nachází analogie mezi fungováním jazyka a systémy řídícími vnímání a jednání v jiných oblastech fungování nervového systému. Základní principy klasického i moderního modelu představí v úterý 15. dubna ve své přednášce na teplické hvězdárně prof. PhDr. Filip Smolík, Ph.D., DSc. z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky.
V 19. století se zrodil základ klasického modelu označovaného jako Wernickův-Lichteimův, ten je nyní postupně nahrazován přístupem Gregoryho Hickoka a Davida Pöppela. V přednášce budou kromě samotných modelů představeny také základní výzkumné nálezy, o které se tyto modely opírají.
Doporučená rezervace na hap@hapteplice.cz.
Začíná se jako obvykle v 18 hodin.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com, Licence Pixabay
![]() |
© 2012 UJEP |