19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Přístroje druhé generace, které jsou nyní instalovány na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře (ESO), umožňují dříve nemyslitelná pozorování. Přístrojem SPHERE s extrémní adaptivní optikou je možné zobrazení protoplanetárních disků, obřích exoplanet, ale i planetek naší sluneční soustavy. Právě o novinkách ve výzkumu planetek bude ve čtvrtek 20. února na hvězdárně v Teplicích povídat planetární astronom doc. Mgr. Miroslav Brož, Ph.D. z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.
Při jejich vzdálenosti řádově 100 milionů kilometrů se na 1 pixel obrazu zobrazí asi 3 kilometry, což nám umožňuje rozlišit topografii, krátery, albedové útvary na povrchu planetek. Lze tak studovat vztahy mezi povrchem a okolními planetkami, které někdy tvoří „rodiny“. Jedním z velkých překvapení bylo pozorování čtvrté největší planetky (10) Hygiea, která se ukázala být spíše trpasličí planetou.
Přednáška planetárního astronoma Miroslava Brože o planetkách začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.
Foto v abstraktu: Snímky planetek, pořízené prostřednictvím přístroje SPHERE, instalovaného na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře na observatoři Paranal v Chile. Odleva nahoře ve směru hodinových ručiček jsou to Amphitrite, Bamberga, Pallas a Julia. Kredit: ESO/Vernazza et. al., licence CC BY 4.0.
Foto v článku: Planetka Hygiea na snímku Very Large Teleskopu (VLT) Evropské jižní observatoře. Kredit: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS), licence CC BY 4.0.
© 2012 UJEP |