Ústí nad Labem

22. dubna

 

 
Aktuality

24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.


22.04.2025

Kráska z Kladiny: Tři tisíce let staré bronzové vědro a pivo z pravěku

Pravěké bronzové vědro nalezené na Pardubicku obsahovalo kdysi nápoj z prosa s přídavkem různých bylin. Toto zjištění stálo u počátku projektu zážitkové archeologie, jehož výsledkem je mj. i novodobý produkt – prosné pivo Sluneční Bárka. O historii nálezu, který inspiroval i současné pivovarníky, budou v úterý 22. dubna v ústeckém muzeu vyprávět archeolog PhDr. Jan Jílek, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích a Ústavu archeologie a muzeologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a také historik a ředitel pardubického muzea Mgr. Tomáš Libánek. Těšte se na ochutnávku! K vidění bude i replika samotného bronzového vědra.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

25.08. 2016

Hledání mimozemských civilizací

 

Café Nobel bude i letos v létě „na cestách“. Ve čtvrtek 25. srpna přiveze do Centra mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách odborníka na kosmonautiku Milana HalouskaČeské kosmické kanceláře, aby tam vyprávěl o snahách vědců najít i jinde ve vesmíru inteligentní život. Přednáška začne v 10 hodin dopoledne a navštívit ji může kdokoliv, kdo by měl náhodou cestu kolem.

Jsme ve vesmíru sami? Tato otázka trápí lidstvo od chvíle, kdy pochopilo, že hvězdy nejsou jen světla, zavěšená na nebeské báni, ale cizí slunce ve zdánlivě bezbřehé hlubině prostoru, kde se vznáší i naše vlastní planeta. Už nějakou dobu víme, že kolem vzdálených hvězd krouží podobné planetární světy, jako je ten náš. Proč by některé z těchto oběžnic, kterým říkáme exoplanety, nemohly hostit inteligentní život? A pokud ve vesmíru existuje i jiná vyspělá civilizace, mohli bychom se s ní spojit?

Vědci i kosmičtí nadšenci se o to dlouho pokoušejí. Snaží se zachytit různé stopy a projevy mimozemského života, které k nám z vesmíru možná přilétají, dokonce sami posílají mimozemšťanům poselství. Zprávy cizím civilizacím nesou obě sondy Voyager i oba Pioneery. Pozdravy jsou vysílány dlouhodobě i z pozemských radioteleskopů, po odpovědích pátrají miliony lidí u svých počítačů v rámci projektu SETI@home. Vědci objevují další a další exoplanety, prohlubují své znalosti o astrobiologii. A chystají se nové projekty.

Pátrání po možných mimozemských civilizacích není jen výsadou snílků a fantastů, ale i plnohodnotnou vědeckou disciplínou. Máme však svou přítomnost do vesmíru oznamovat? Neměli bychom raději mlčet? I na tyto otázky se Milan Halousek pokusí odpovědět.

 

Ilustrační obrázek: Sonda Pioneer 10 na cestě do hlubokého vesmíru.

Kredit: Don Davis, licence Public domain – volné dílo.


  © 2012 UJEP