23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Planety ve vesmíru nejsou vzácností. Právě naopak: jsou doslova všude! Obíhají nejrůznější typy hvězd, včetně těch zhroucených – bílých trpaslíků či dokonce neutronových hvězd, které jsou posledními pozůstatky po explozích supernov. Jak vám ve čtvrtek 15. března na dalším Café Nobel v teplickém Planetáriu prozradí evoluční bioložka a popularizátorka vědy Mgr. Julie Nekola Nováková z Laboratoře evoluční biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, rozmanitost exoplanet je skutečně překvapivá.
Jsou mezi nimi horcí i excentričtí Jupiteři, „Superzemě“ i „Minineptuni“. Jak se výzkum exoplanet vyvíjí, co o nich zatím doopravdy víme a co nám o nich prozradí nové teleskopy jako TESS či CHEOPS? Kdy a jak budeme moci na planetách jiných hvězd pátrat po životě.
Přednáška Julie Novákové se uskuteční v prostorách Planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.
Foto v hlavičce: Exoplaneta WASP-39b v představě výtvarníka. Kredit: NASA, ESA and G. Bacon (STScl), licence Public domain.
Foto v článku: Planetární systém COROT-2 v představě výtvarníka. Kredit: NASA, CXC, M. Weiss, licence Public domain.