03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Planety ve vesmíru nejsou vzácností. Právě naopak: jsou doslova všude! Obíhají nejrůznější typy hvězd, včetně těch zhroucených – bílých trpaslíků či dokonce neutronových hvězd, které jsou posledními pozůstatky po explozích supernov. Jak vám ve čtvrtek 15. března na dalším Café Nobel v teplickém Planetáriu prozradí evoluční bioložka a popularizátorka vědy Mgr. Julie Nekola Nováková z Laboratoře evoluční biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, rozmanitost exoplanet je skutečně překvapivá.
Jsou mezi nimi horcí i excentričtí Jupiteři, „Superzemě“ i „Minineptuni“. Jak se výzkum exoplanet vyvíjí, co o nich zatím doopravdy víme a co nám o nich prozradí nové teleskopy jako TESS či CHEOPS? Kdy a jak budeme moci na planetách jiných hvězd pátrat po životě.
Přednáška Julie Novákové se uskuteční v prostorách Planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.
Foto v hlavičce: Exoplaneta WASP-39b v představě výtvarníka. Kredit: NASA, ESA and G. Bacon (STScl), licence Public domain.
Foto v článku: Planetární systém COROT-2 v představě výtvarníka. Kredit: NASA, CXC, M. Weiss, licence Public domain.