23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Eneolitické dlouhé mohyly z Podřipska jsou nejstaršími pohřebními monumenty u nás i v Evropě. Přesto po nich na povrchu nezůstaly viditelné stopy a do mapy krajiny je znovu vepsal až moderní výzkum. Jak byly budovány? Byly to jen hroby nebo i svatyně? A jak s tím vším souvisí „magická“ hora Říp? To všechno se dozvíte ve čtvrtek 8. února v ústeckém muzeu na přednášce archeologa PhDr. Petra Krištufa, Ph.D. z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni.
Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!
Jsou o víc než 1000 let starší než egyptské pyramidy; představují první památníky zemřelých předků, které byly na našem území budovány. Do dnešních dnů se však nezachovaly a v průběhu staletí byly zapomenuty. Jaký byl jejich skutečný účel? Jedná se o kolektivní hrobky jako v západní Evropě? Jsou to pozůstatky nějakého kultu? A proč se nezachovaly v reliéfu terénu dodnes – anebo se zachovaly? Jak tyto stavby vnímali jejich stavitelé a následné generace?
Máme-li jmenovat významná místa českého národa, mnozí z nás zmíní právě horu Říp. Je to místo tradicí zakódované v našem myšlení; jako jakési významné dědictví hodnot našich předků. Takto je však třeba nahlížet celou krajinu v okolí hory. Posvátné pozadí pohřbů a pohřebních monumentů v jejím okolí nás přivádí k myšlenkám o našich dávných předcích, a to ne z doby před 1500 lety, kdy měl praotec Čech přivést svůj lid do vlasti, ale o tisíce let starší, kdy lidé tuto krajinu osídlili.
Ukážeme vám, že báje, které se zachovaly až do doby historické, mají své hluboké kořeny v naší pravěké minulosti. Tyto kořeny představují i dlouhé mohyly, které byly v průběhu času zapomenuty, ale moderní archeologie je vrací zpět do našeho povědomí.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!
Foto: archiv P. Krištufa