Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.09. 2022

Domestikace koně: nové odpovědi na staré otázky

Koně sehráli v lidských dějinách významnou úlohu, a proto se jimi dodnes zabývají badatelé z celé řady oborů. Zajímá je například, kdy se kůň stal průvodcem člověka a jak se postupně měnila jeho historická role. Právě v otázce domestikace koní získala nedávno věda nové zásadní informace. Ve čtvrtek 15. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat archeozoolog Mgr. René Kyselý Ph.D.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Dnes je kůň v západní kultuře především objektem rekreačním, sportovním, případně prezentačním, terapeutickým či jiným; v minulosti byl ale jeho význam mnohem větší a mnohdy ovlivňoval dějiny. S ohledem na jeho podstatný význam v lidských dějinách i kultuře je kůň stále v hledáčku badatelů. Nové, pro poznání historie klíčové studie a objevy, jsou impulsem pro přehodnocení představ o domestikaci koně.

V rámci přednášky budou prezentovány aktuální poznatky a představy o původu, domestikaci, rané historii, ale i využívání a historické roli tohoto domácího zvířete z české, středoevropské i světové perspektivy. Bude zohledněna biologická i kulturní stránka problematiky, a to pohledem ekologie, morfologie, archeogenetiky, fylogenetiky, archeologie i historie. Nahlédneme přitom do různých regionů Eurasie.

Přednáška archeozoologa Reného Kyselého v prostorách hvězdárny v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Mongolský jezdec na koni. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Vyhynulý divoký kůň tarpan. Zdroj: The natural history of horses : the equidae or genus equus of authors / by Chas. Hamilton Smith, via Wikimedia Commons, volné dílo


  © 2012 UJEP