03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Koně sehráli v lidských dějinách významnou úlohu, a proto se jimi dodnes zabývají badatelé z celé řady oborů. Zajímá je například, kdy se kůň stal průvodcem člověka a jak se postupně měnila jeho historická role. Právě v otázce domestikace koní získala nedávno věda nové zásadní informace. Ve čtvrtek 15. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat archeozoolog Mgr. René Kyselý Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.
Dnes je kůň v západní kultuře především objektem rekreačním, sportovním, případně prezentačním, terapeutickým či jiným; v minulosti byl ale jeho význam mnohem větší a mnohdy ovlivňoval dějiny. S ohledem na jeho podstatný význam v lidských dějinách i kultuře je kůň stále v hledáčku badatelů. Nové, pro poznání historie klíčové studie a objevy, jsou impulsem pro přehodnocení představ o domestikaci koně.
V rámci přednášky budou prezentovány aktuální poznatky a představy o původu, domestikaci, rané historii, ale i využívání a historické roli tohoto domácího zvířete z české, středoevropské i světové perspektivy. Bude zohledněna biologická i kulturní stránka problematiky, a to pohledem ekologie, morfologie, archeogenetiky, fylogenetiky, archeologie i historie. Nahlédneme přitom do různých regionů Eurasie.
Přednáška archeozoologa Reného Kyselého v prostorách hvězdárny v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Mongolský jezdec na koni. Zdroj: Pixabay.com
Foto v článku: Vyhynulý divoký kůň tarpan. Zdroj: The natural history of horses : the equidae or genus equus of authors / by Chas. Hamilton Smith, via Wikimedia Commons, volné dílo