21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
V roce 1966 došlo k objevu neobvyklého středověkého pohřebiště v Čelákovicích u Prahy, které mediálně proslulo jako „pohřebiště upírů“. K 50. výročí výzkumu byly provedeny nové analýzy ostatků čelákovických mrtvých. O tom, co přinesly, i o tzv. protivampyrických opatřeních, praktikovaných kdysi na ostatcích pohřbívaných osob, promluví archeoložka Mgr. Pavlína Mašková z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze – v rámci cyklu Café Nobel, ve čtvrtek 27. dubna v prostorách Literární kavárny v kampusu UJEP v Ústí nad Labem.
Připomeneme výstavu, která byla u příležitosti půlstoletého výročí objevu uspořádána v Městském muzeu v Čelákovicích. Dozvíte se také, že více světla do otázky, kdo byl v Čelákovicích na místě zvaném Mrchovláčka vlastně pohřben, přineslo radiokarbonové datování 14C a tafonomické analýzy odborníků z Université de Bordeaux. Setkání s Pavlínou Maškovou začne už v 17 hodin.
Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu UJEP v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.
Foto: Dobové snímky z vykopávek na čelákovickém pohřebišti. Autor: Jaroslav Špaček.