Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.12. 2015

Byl Velký třesk?


 

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi, prozradí ve čtvrtek 17. prosince v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Co tedy bylo na počátku vesmíru? A můžeme naše představy vůbec nějak ověřovat? Poslední předvánoční Café Nobel s Petrem Kulhánkem začne na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Ilustrace: NASA, Theophilus Britt Griswold/ WMAP Science Team. Úprava: Luis Fernández García, Mirek256. Via Wikimedia Commons, licence public domain.


  © 2012 UJEP