Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.12. 2015

Byl Velký třesk?


 

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi, prozradí ve čtvrtek 17. prosince v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Co tedy bylo na počátku vesmíru? A můžeme naše představy vůbec nějak ověřovat? Poslední předvánoční Café Nobel s Petrem Kulhánkem začne na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Ilustrace: NASA, Theophilus Britt Griswold/ WMAP Science Team. Úprava: Luis Fernández García, Mirek256. Via Wikimedia Commons, licence public domain.


  © 2012 UJEP