12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
05.12.2024
Houby nejsou jenom hříbky, ale také plísně a kvasinky. Jsou všudypřítomné. Díky svým patogenním schopnostem, rychlému růstu a snadnému šíření zásadně ovlivňují prostředí kolem nás i naše vlastní životy. Do světa hub vás ve čtvrtek 5. prosince v ústeckém muzeu pozve mykolog doc. Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Klíště obecné je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích. Klíšťata jsou přenašeči mnoha infekčních onemocnění. Mezi nejfrekventovanější z nich na území České republiky patří lymeská borrelióza. Toto onemocnění má řadu podob, které v rámci dalšího Café Nobel představí mikrobioložka RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu Státního zdravotního ústavu v Praze. Ve čtvrtek 11. května v ústecké kavárně Fokus kafe.
Borrelie, které nemoc způsobují, jsou bakterie z kmene spirochét. Mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. Kde všude se klíšťata vyskytují a jaké počasí mají v oblibě? Proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde? Proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu? Lze nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody? To všechno se dozvíte v přednášce Kateřiny Kybicové.
Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v článku: Bakterie Borrelia burgdorferi, archiv Kateřiny Kybicové
Foto v hlavičce: Klíště obecné (Ixodes ricinus). Kredit: WWalas, licence CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
© 2012 UJEP |