21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

09.11. 2012

Ženský vs. mužský svět podle Františka Vyskočila

_MG_0173Muž bez ženy nebude nikdy muž a žena bez muže nebude nikdy žena. Proč se fyzicky i psychicky navzájem potřebujeme, jak se lišíme a jak se doplňujeme a jako bonus praktické rady pro spokojené soužití dvou osob opačného pohlaví - tak by se dal v krátkosti shrnout obsah listopadového Café Nobel v Ústí nad Labem, jehož úžasným hostem byl profesor František Vyskočil, přední český neurofyziolog.

Přednáška prošpikovaná neopakovatelným humorem a houslovými ukázkami maestra Vyskočila přilákala do Fokus Kafe téměř šedesátku návštěvníků. V galerii naleznete výběr fotografií Lenky Bukačové, reportáž, zvukový záznam a videozáznam budou následovat v nejbližších dnech. Zůstaňte naladeni. :)

Jana Komínová