16.10. 2012

Ženy a muži pohledem neurofyziologa

mozekV listopadovém Café Nobel v Ústí nad Labem Vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných  ŽENY  A  MUŽI  POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA aneb "V soužití chmury zahání o mozku dobré poznání"!

Anotace přednášky:

Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky celé řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, aby byl společný život "jedna báseň"?

37_67Prof. Dr. F. Vyskočil, DrSc.
Člen Učené společnosti České republiky
A Member of the Physiological Society