Ústí nad Labem

6. května

 

 
Aktuality

06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.


24.04.2025

Grónsko: ostrov, o kterém se mluví

Grónsko je autonomní součástí Dánského království. Asi šestina z jeho 57 tisíc obyvatel jsou Dánové, ostatní jsou potomky Inuitů, kteří do Grónska přišli před 4,5 tisíci lety z Asie. Od roku 1979 má Grónsko samosprávu, podstatně prohloubenou v roce 2009, a od roku 1985 vlastní červenobílou vlajku, která symbolizuje slunce a pevninský ledovec. V současnosti se připravuje první grónská „ústava“, která umožní místním obyvatelům vyhlásit referendum o nezávislosti země na Dánsku. Do kavárny a restaurace Refugio v Tisé přijede ve čtvrtek 24. dubna o Grónsku vyprávět PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka, filolog, publicista, překladatel a cestovatel, bývalý velvyslanec v Dánsku a pořadatel Arktického festivalu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.10. 2012

Ženy a muži pohledem neurofyziologa

mozekV listopadovém Café Nobel v Ústí nad Labem Vám představíme vědce, pedagoga, popularizátora a houslistu prof. RNDr. Františka Vyskočila, DrSc., a to v jedinečném pásmu povídání o vědě a houslových ukázek nazvaných  ŽENY  A  MUŽI  POHLEDEM NEUROFYZIOLOGA aneb "V soužití chmury zahání o mozku dobré poznání"!

 

Anotace přednášky:

Muži a ženy jsou v mnoha fyziologických ohledech odlišní, podobně jako se liší samečkové a samičky celé řady živočichů. Společensky by si měli být rovni ve svých právech a příležitostech, ale biologicky se mohou velmi lišit měřitelnými vrozenými schopnostmi i raným vtištěním (inprintingem) v rodině a kultuře, do níž se narodili. Jaké endokrinologické (vliv hormonů) a neurofyziologické zvláštnosti (jiná stavba a naprogramování mozku) vedou k tomu, že v průměru ženy a muži vnímají vnější svět trochu odlišně? Co bychom měli možná vědět nejen o partnerově těle ale především o jeho mysli, aby byl společný život "jedna báseň"?

 
37_67Prof. Dr. F. Vyskočil, DrSc.
Člen Učené společnosti České republiky
A Member of the Physiological Society
London, Cambridge
Fyziologický ústav AVČR
Přírodovědecká fakulta UK Praha

  © 2012 UJEP