21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

22.03. 2018

Zatmění Měsíce: Od apokalypsy k úžasu

Spolu se Sluncem patří Měsíc odedávna k nebeským objektům, které nejvíce ovlivňují náš každodenní život. Jakýkoliv zásah do pravidelného cyklu, který je spjat s pohybem našeho nejbližšího kosmického souseda, přinášel vždy nezvyklé vzrušení. Proč se lidé zatmění báli? Proč úplňkový Měsíc při zatmění nezmizí z oblohy? A co uvidíme při úplném zatmění Měsíce letos v červenci? Odpovědi na tyto i další otázky uslyšíte ve čtvrtek 22. března na dalším Café Nobel v ústeckém Fokus kafe od známého astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka.

Zatmění Měsíce patří k nejvýraznějším úkazům, zdánlivě se vymykajícím zažitému koloběhu světa. Není tedy divu, že ho lidé v minulosti chápali jako strašlivé nebeské znamení. Ve skutečnosti není čeho se bát; podobné úkazy můžeme jen obdivovat. Přednáška Petra Horálka, který mj. fotografuje pro Evropskou jižní observatoř v Chile a jehož snímků si povšimla i americká NASA, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mimořádně už v 17 hodin.

Foto v hlavičce: Tzv. tyrkysový jev („turquoise efekt“) lze na měsíčním kotouči spatřit vždy pár minut po začátku nebo pár minut před koncem jeho úplného zatmění.

Foto v článku: Úplné zatmění Měsíce 31. ledna 2018 nad ostrovem Ko Samui v Thajsku.

Oba snímky © Petr Horálek, www.astronom.cz/horalek