16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

22.03. 2018

Zatmění Měsíce: Od apokalypsy k úžasu

Spolu se Sluncem patří Měsíc odedávna k nebeským objektům, které nejvíce ovlivňují náš každodenní život. Jakýkoliv zásah do pravidelného cyklu, který je spjat s pohybem našeho nejbližšího kosmického souseda, přinášel vždy nezvyklé vzrušení. Proč se lidé zatmění báli? Proč úplňkový Měsíc při zatmění nezmizí z oblohy? A co uvidíme při úplném zatmění Měsíce letos v červenci? Odpovědi na tyto i další otázky uslyšíte ve čtvrtek 22. března na dalším Café Nobel v ústeckém Fokus kafe od známého astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka.

Zatmění Měsíce patří k nejvýraznějším úkazům, zdánlivě se vymykajícím zažitému koloběhu světa. Není tedy divu, že ho lidé v minulosti chápali jako strašlivé nebeské znamení. Ve skutečnosti není čeho se bát; podobné úkazy můžeme jen obdivovat. Přednáška Petra Horálka, který mj. fotografuje pro Evropskou jižní observatoř v Chile a jehož snímků si povšimla i americká NASA, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mimořádně už v 17 hodin.

Foto v hlavičce: Tzv. tyrkysový jev („turquoise efekt“) lze na měsíčním kotouči spatřit vždy pár minut po začátku nebo pár minut před koncem jeho úplného zatmění.

Foto v článku: Úplné zatmění Měsíce 31. ledna 2018 nad ostrovem Ko Samui v Thajsku.

Oba snímky © Petr Horálek, www.astronom.cz/horalek