23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Spolu se Sluncem patří Měsíc odedávna k nebeským objektům, které nejvíce ovlivňují náš každodenní život. Jakýkoliv zásah do pravidelného cyklu, který je spjat s pohybem našeho nejbližšího kosmického souseda, přinášel vždy nezvyklé vzrušení. Proč se lidé zatmění báli? Proč úplňkový Měsíc při zatmění nezmizí z oblohy? A co uvidíme při úplném zatmění Měsíce letos v červenci? Odpovědi na tyto i další otázky uslyšíte ve čtvrtek 22. března na dalším Café Nobel v ústeckém Fokus kafe od známého astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka.
Zatmění Měsíce patří k nejvýraznějším úkazům, zdánlivě se vymykajícím zažitému koloběhu světa. Není tedy divu, že ho lidé v minulosti chápali jako strašlivé nebeské znamení. Ve skutečnosti není čeho se bát; podobné úkazy můžeme jen obdivovat. Přednáška Petra Horálka, který mj. fotografuje pro Evropskou jižní observatoř v Chile a jehož snímků si povšimla i americká NASA, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mimořádně už v 17 hodin.
Foto v hlavičce: Tzv. tyrkysový jev („turquoise efekt“) lze na měsíčním kotouči spatřit vždy pár minut po začátku nebo pár minut před koncem jeho úplného zatmění.
Foto v článku: Úplné zatmění Měsíce 31. ledna 2018 nad ostrovem Ko Samui v Thajsku.
Oba snímky © Petr Horálek, www.astronom.cz/horalek