21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Spolu se Sluncem patří Měsíc odedávna k nebeským objektům, které nejvíce ovlivňují náš každodenní život. Jakýkoliv zásah do pravidelného cyklu, který je spjat s pohybem našeho nejbližšího kosmického souseda, přinášel vždy nezvyklé vzrušení. Proč se lidé zatmění báli? Proč úplňkový Měsíc při zatmění nezmizí z oblohy? A co uvidíme při úplném zatmění Měsíce letos v červenci? Odpovědi na tyto i další otázky uslyšíte ve čtvrtek 22. března na dalším Café Nobel v ústeckém Fokus kafe od známého astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka.
Zatmění Měsíce patří k nejvýraznějším úkazům, zdánlivě se vymykajícím zažitému koloběhu světa. Není tedy divu, že ho lidé v minulosti chápali jako strašlivé nebeské znamení. Ve skutečnosti není čeho se bát; podobné úkazy můžeme jen obdivovat. Přednáška Petra Horálka, který mj. fotografuje pro Evropskou jižní observatoř v Chile a jehož snímků si povšimla i americká NASA, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mimořádně už v 17 hodin.
Foto v hlavičce: Tzv. tyrkysový jev („turquoise efekt“) lze na měsíčním kotouči spatřit vždy pár minut po začátku nebo pár minut před koncem jeho úplného zatmění.
Foto v článku: Úplné zatmění Měsíce 31. ledna 2018 nad ostrovem Ko Samui v Thajsku.
Oba snímky © Petr Horálek, www.astronom.cz/horalek