Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

21.04. 2016

Poslední zhasne. Zamrzlá plasticita a konec evoluce

Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.

Co vůbec tvoří neodarwinistickou teorii a je opravdu tak monolitická, jak se při pohledu zvenčí zdá? Neuplatňují se náhodou v biologické evoluci výrazně i mechanismy, které klasická neodarwinistická teorie spíše upozaďuje? A mohou tyto procesy výrazně ovlivnit její průběh? Jan Toman stručně promluví o dějinách moderní evoluční biologie a několika důležitých teoretických konceptech, které ji zásadně obohatily. Posléze se zaměří na naši „domácí“ teorii zamrzlé evoluce. Vysvětlí základy tohoto konceptu a ukáže jeho teoretické důsledky, které by mohly vysvětlit řadu záhadných evolučních fenoménů.

Přednáška, věnovaná teorii zamrzlé evoluce, začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Pravěké fosilie, vystavené v prostorách akvária The Deep v anglickém Hullu. Kredit: Vera Kratochvil, PublicDomainPictures.net.