21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

21.04. 2016

Poslední zhasne. Zamrzlá plasticita a konec evoluce

Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.

Co vůbec tvoří neodarwinistickou teorii a je opravdu tak monolitická, jak se při pohledu zvenčí zdá? Neuplatňují se náhodou v biologické evoluci výrazně i mechanismy, které klasická neodarwinistická teorie spíše upozaďuje? A mohou tyto procesy výrazně ovlivnit její průběh? Jan Toman stručně promluví o dějinách moderní evoluční biologie a několika důležitých teoretických konceptech, které ji zásadně obohatily. Posléze se zaměří na naši „domácí“ teorii zamrzlé evoluce. Vysvětlí základy tohoto konceptu a ukáže jeho teoretické důsledky, které by mohly vysvětlit řadu záhadných evolučních fenoménů.

Přednáška, věnovaná teorii zamrzlé evoluce, začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Pravěké fosilie, vystavené v prostorách akvária The Deep v anglickém Hullu. Kredit: Vera Kratochvil, PublicDomainPictures.net.