Příchovice u Tanvaldu

23. srpna

23.08.2019

Kurz rozdělávání ohně

Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.

15.08.2019

Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského, který nyní pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Přijďte ve čtvrtek 15. srpna na teplickou hvězdárnu!

21.04. 2016

Poslední zhasne. Zamrzlá plasticita a konec evoluce

Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.

Co vůbec tvoří neodarwinistickou teorii a je opravdu tak monolitická, jak se při pohledu zvenčí zdá? Neuplatňují se náhodou v biologické evoluci výrazně i mechanismy, které klasická neodarwinistická teorie spíše upozaďuje? A mohou tyto procesy výrazně ovlivnit její průběh? Jan Toman stručně promluví o dějinách moderní evoluční biologie a několika důležitých teoretických konceptech, které ji zásadně obohatily. Posléze se zaměří na naši „domácí“ teorii zamrzlé evoluce. Vysvětlí základy tohoto konceptu a ukáže jeho teoretické důsledky, které by mohly vysvětlit řadu záhadných evolučních fenoménů.

Přednáška, věnovaná teorii zamrzlé evoluce, začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Pravěké fosilie, vystavené v prostorách akvária The Deep v anglickém Hullu. Kredit: Vera Kratochvil, PublicDomainPictures.net.