Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

21.04. 2016

Poslední zhasne. Zamrzlá plasticita a konec evoluce

Evoluční biologie je na první pohled téměř uzavřenou kapitolou lidského bádání. Geniální Darwinovy objevy dotáhli k dokonalosti biologové 20. století a na nás zbývá už jen dopilovat pár posledních detailů. Nebo je všechno tak trochu jinak? O tom bude ve čtvrtek 21. dubna v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat evoluční biolog Mgr. Jan Toman, doktorand Laboratoře evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde pracuje pod vedením prof. Jaroslava Flegra, autora teoretického konceptu tzv. zamrzlé evoluce.

Co vůbec tvoří neodarwinistickou teorii a je opravdu tak monolitická, jak se při pohledu zvenčí zdá? Neuplatňují se náhodou v biologické evoluci výrazně i mechanismy, které klasická neodarwinistická teorie spíše upozaďuje? A mohou tyto procesy výrazně ovlivnit její průběh? Jan Toman stručně promluví o dějinách moderní evoluční biologie a několika důležitých teoretických konceptech, které ji zásadně obohatily. Posléze se zaměří na naši „domácí“ teorii zamrzlé evoluce. Vysvětlí základy tohoto konceptu a ukáže jeho teoretické důsledky, které by mohly vysvětlit řadu záhadných evolučních fenoménů.

Přednáška, věnovaná teorii zamrzlé evoluce, začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Pravěké fosilie, vystavené v prostorách akvária The Deep v anglickém Hullu. Kredit: Vera Kratochvil, PublicDomainPictures.net.