23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.
Pravěké jeskynní malby byly po objevení těch prvních v jeskyni Altamira na severu Španělska považovány za podvrh; to bylo v roce 1879. Tehdejší specialisté na prehistorii byli přesvědčeni, že pravěký člověk, současník mamutů a jeskynních medvědů, byl primitivní tvor bez větších schopností se umělecky vyjadřovat. S odstupem několika desetiletí odborná i laická veřejnost změnila názor, a to především díky dalším objevovaným podzemním galeriím. Dnes již dávno nikdo nepochybuje o tom, že tvůrci maleb na stěnách jeskyní byli skutečně naši vzdálení předkové. Vydejme se po jejich stopách!
Přednáška geologa Jaroslava Kadlece začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.
Foto: Malby z jeskyně Lascaux. Zdroj: Wikimedia Commons, public domain
© 2012 UJEP |