Teplice

16. července

 
Aktuality

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.


18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

21.12. 2017

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Na oběžnou dráhu ve výšce 505 km vynesla sondu 23. června 2017 indická raketa; spolu s dalšími 30 družicemi. Z původního rozměru 2U (dvě spojené krychle o hraně 10 cm) se na oběžné dráze po vyklopení solárních panelů a vysunutí rentgenové optiky rozměry sondy zvětšily na 10x10x35 cm. Nanodružice VZLUSAT-1 váží pouhé 2 kilogramy.

Jejím hlavním úkolem je testování nových přístrojů a technologií. Na palubě má dva hlavní technologické experimenty: prvním je miniaturizovaný rentgenový dalekohled nového a ve vesmíru dosud nevyzkoušeného typu „račí oko“ a druhým kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace. Je také vybavena přístrojem FIPEX, určeným k měření atomárního a molekulárního kyslíku ve vysokých vrstvách zemské atmosféry.

Očekávaná životnost družice VZLUSAT-1 je několik let. Vladimír Dániel vás seznámí nejen s technickými detaily mise, ale také s dosavadní činností družice. Setkání se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

 

Foto: Web vzlusat1.cz, použito se svolením vedení projektu VZLUSAT-1


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP