Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

21.12. 2017

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Na oběžnou dráhu ve výšce 505 km vynesla sondu 23. června 2017 indická raketa; spolu s dalšími 30 družicemi. Z původního rozměru 2U (dvě spojené krychle o hraně 10 cm) se na oběžné dráze po vyklopení solárních panelů a vysunutí rentgenové optiky rozměry sondy zvětšily na 10x10x35 cm. Nanodružice VZLUSAT-1 váží pouhé 2 kilogramy.

Jejím hlavním úkolem je testování nových přístrojů a technologií. Na palubě má dva hlavní technologické experimenty: prvním je miniaturizovaný rentgenový dalekohled nového a ve vesmíru dosud nevyzkoušeného typu „račí oko“ a druhým kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace. Je také vybavena přístrojem FIPEX, určeným k měření atomárního a molekulárního kyslíku ve vysokých vrstvách zemské atmosféry.

Očekávaná životnost družice VZLUSAT-1 je několik let. Vladimír Dániel vás seznámí nejen s technickými detaily mise, ale také s dosavadní činností družice. Setkání se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Foto: Web vzlusat1.cz, použito se svolením vedení projektu VZLUSAT-1