Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

21.12. 2017

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Na oběžnou dráhu ve výšce 505 km vynesla sondu 23. června 2017 indická raketa; spolu s dalšími 30 družicemi. Z původního rozměru 2U (dvě spojené krychle o hraně 10 cm) se na oběžné dráze po vyklopení solárních panelů a vysunutí rentgenové optiky rozměry sondy zvětšily na 10x10x35 cm. Nanodružice VZLUSAT-1 váží pouhé 2 kilogramy.

Jejím hlavním úkolem je testování nových přístrojů a technologií. Na palubě má dva hlavní technologické experimenty: prvním je miniaturizovaný rentgenový dalekohled nového a ve vesmíru dosud nevyzkoušeného typu „račí oko“ a druhým kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace. Je také vybavena přístrojem FIPEX, určeným k měření atomárního a molekulárního kyslíku ve vysokých vrstvách zemské atmosféry.

Očekávaná životnost družice VZLUSAT-1 je několik let. Vladimír Dániel vás seznámí nejen s technickými detaily mise, ale také s dosavadní činností družice. Setkání se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.

Foto: Web vzlusat1.cz, použito se svolením vedení projektu VZLUSAT-1