Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.03. 2016

Vzkazy v láhvi aneb Pošta mimozemským civilizacím


Máme pocit, že jsme v kosmu sami a zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, snad i vyspělejší civilizace ve vzdáleném vesmíru. Posíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Není to ale pošetilé a možná i trochu nebezpečné počínání? Zamyslet se nad tím můžete spolu s fyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr., Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na teplické hvězdárně, ve čtvrtek 17. března.

Není nakonec lepší posílat do vesmíru jen „vzkazy“ v podobě artefaktů – předmětů, vyrobených na Zemi? Ty mohou totiž představovat jakési „časové schránky“ i pro naše potomky; nebo pro jinou havěť, která přijde po nás. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než aby bylo užitečné komukoliv jinému. A je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neskrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v přednášce o „vzkazech v láhvi.“ Naše snahy o kontakt s mimozemskými civilizacemi se totiž skutečně podobají zoufalé snaze trosečníků na pustém ostrově – a stejně jako jejich láhve mohou i naše vzkazy snadno utonout ve vlnách kosmických dálav…

 

Přednáška Vladimíra Kopeckého o vzkazech mimozemským civilizacím se uskuteční 17. března na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – od 18 hodin. 

 

Ilustrační foto: Pixabay, licence public domain.


  © 2012 UJEP