Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

17.03. 2016

Vzkazy v láhvi aneb Pošta mimozemským civilizacím


Máme pocit, že jsme v kosmu sami a zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, snad i vyspělejší civilizace ve vzdáleném vesmíru. Posíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Není to ale pošetilé a možná i trochu nebezpečné počínání? Zamyslet se nad tím můžete spolu s fyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr., Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na teplické hvězdárně, ve čtvrtek 17. března.

Není nakonec lepší posílat do vesmíru jen „vzkazy“ v podobě artefaktů – předmětů, vyrobených na Zemi? Ty mohou totiž představovat jakési „časové schránky“ i pro naše potomky; nebo pro jinou havěť, která přijde po nás. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než aby bylo užitečné komukoliv jinému. A je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neskrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v přednášce o „vzkazech v láhvi.“ Naše snahy o kontakt s mimozemskými civilizacemi se totiž skutečně podobají zoufalé snaze trosečníků na pustém ostrově – a stejně jako jejich láhve mohou i naše vzkazy snadno utonout ve vlnách kosmických dálav…

 

Přednáška Vladimíra Kopeckého o vzkazech mimozemským civilizacím se uskuteční 17. března na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – od 18 hodin. 

 

Ilustrační foto: Pixabay, licence public domain.


  © 2012 UJEP