Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

17.03. 2016

Vzkazy v láhvi aneb Pošta mimozemským civilizacím

Máme pocit, že jsme v kosmu sami a zjevně se cítíme opuštěni, proto se snažíme vyhledávat jiné, snad i vyspělejší civilizace ve vzdáleném vesmíru. Posíláme jim roztodivné vzkazy o Zemi, dokonce jsme odvysílali i hudební koncerty. Není to ale pošetilé a možná i trochu nebezpečné počínání? Zamyslet se nad tím můžete spolu s fyzikem RNDr. Vladimírem Kopeckým Jr., Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na teplické hvězdárně, ve čtvrtek 17. března.

Není nakonec lepší posílat do vesmíru jen „vzkazy“ v podobě artefaktů – předmětů, vyrobených na Zemi? Ty mohou totiž představovat jakési „časové schránky“ i pro naše potomky; nebo pro jinou havěť, která přijde po nás. Možná, že většina našich zoufalých vzkazů a naše volání, které se osaměle nese éterem, vypovídá více o nás samých, než aby bylo užitečné komukoliv jinému. A je opravdu vesmír tak pustý jak se zdá? Neskrývají se před námi v jeho zastrčených koutech kosmické supercivilizace? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v přednášce o „vzkazech v láhvi.“ Naše snahy o kontakt s mimozemskými civilizacemi se totiž skutečně podobají zoufalé snaze trosečníků na pustém ostrově – a stejně jako jejich láhve mohou i naše vzkazy snadno utonout ve vlnách kosmických dálav…

Přednáška Vladimíra Kopeckého o vzkazech mimozemským civilizacím se uskuteční 17. března na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – od 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay, licence public domain.