Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.09. 2024

Všichni na Mars!

Nikdy jsme nezkoumali Mars tak intenzivně jako právě teď, a to hlavní má teprve přijít. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na hvězdárně v Teplicích povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.

Nejen velké kosmické agentury, ale i soukromé společnosti se netají smělými plány vyslat k rudé planetě mise s posádkou, nebo alespoň robotické sondy. Otázka života na Marsu však ustupuje poněkud do pozadí. Znamená nový kosmický závod naději na její rozřešení, nebo naopak hrozí, že se odpověď nikdy nedozvíme? A co na Marsu očekává lidské bytosti – život, nebo smrt?

Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.

Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

 

Foto v abstraktu i článku: Pixabay.com



  © 2012 UJEP