Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.03. 2013

Všechny konce světa v Ústí nad Labem

rudyobrI když to někteří fantasté a mystikové tvrdili, astronomové měli loni v prosinci jasno a věděli, že naši planetu žádná kosmická katastrofa neohrozí. Nedá se ale říci, že bychom i do budoucna byli na planetě Zemi v bezpečí. Srážka s kometou či asteroidem, výbuch blízké supernovy nebo rozpínající se Slunce - to jsou jevy, které mohou být, či dokonce jednou budou, potenciální příčinou „konce světa“. Víc vám o tom poví Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí pražské Štefánikovy hvězdárny v mimořádném Café Nobel 4. dubna od 18.00 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se! :)

PS: O Slunci více poví týden na to RNDr. Michal Varady, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UJEP.

  © 2012 UJEP