21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

26.03. 2013

Všechny konce světa v Ústí nad Labem

rudyobrI když to někteří fantasté a mystikové tvrdili, astronomové měli loni v prosinci jasno a věděli, že naši planetu žádná kosmická katastrofa neohrozí. Nedá se ale říci, že bychom i do budoucna byli na planetě Zemi v bezpečí. Srážka s kometou či asteroidem, výbuch blízké supernovy nebo rozpínající se Slunce - to jsou jevy, které mohou být, či dokonce jednou budou, potenciální příčinou „konce světa“. Víc vám o tom poví Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí pražské Štefánikovy hvězdárny v mimořádném Café Nobel 4. dubna od 18.00 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se! :)

PS: O Slunci více poví týden na to RNDr. Michal Varady, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UJEP.