Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

10.04. 2014

Vrozené a naučené chování

mooseSrdečně Vás zveme na přednášku prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., jednoho z předních českých psychiatrů a popularizítorů vědy. Téma Vrozené a naučené chování přiblíží interakci genů a prostředí při utváření osobnosti resp. při  vzniku duševních poruch. Jako příklady poslouží jednak adoptivní studie Michaela  Meaney na laboratorních zvířatech a jednak podíl genů a jiných vlivů na rozvoji schizofrenie. Zmíněn bude také princip, na jakém maminky upravují „program“,  jenž obsluhuje genom jejich potomků. Hlavním poselstvím přednášky je, že teprve  započítají-li se při studiu dědičnosti poruch chování a prožívání vlivy  prostředí, objeví se významné souvislosti tam, kde dosud „signál“  chyběl.

Café Nobel s Cyrilem Höschlem se uskuteční 10. dubna 2014 tradičně ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem, a to mimořádně od 16.00 a 18.00. Rezervace na tuto akci je nutná!

Obrázek: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Moose-Imprinting-sr81-15.jpg