17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

10.04. 2014

Vrozené a naučené chování

mooseSrdečně Vás zveme na přednášku prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., jednoho z předních českých psychiatrů a popularizítorů vědy. Téma Vrozené a naučené chování přiblíží interakci genů a prostředí při utváření osobnosti resp. při  vzniku duševních poruch. Jako příklady poslouží jednak adoptivní studie Michaela  Meaney na laboratorních zvířatech a jednak podíl genů a jiných vlivů na rozvoji schizofrenie. Zmíněn bude také princip, na jakém maminky upravují „program“,  jenž obsluhuje genom jejich potomků. Hlavním poselstvím přednášky je, že teprve  započítají-li se při studiu dědičnosti poruch chování a prožívání vlivy  prostředí, objeví se významné souvislosti tam, kde dosud „signál“  chyběl.

Café Nobel s Cyrilem Höschlem se uskuteční 10. dubna 2014 tradičně ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem, a to mimořádně od 16.00 a 18.00. Rezervace na tuto akci je nutná!

Obrázek: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Moose-Imprinting-sr81-15.jpg