21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

10.04. 2014

Vrozené a naučené chování

mooseSrdečně Vás zveme na přednášku prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., jednoho z předních českých psychiatrů a popularizítorů vědy. Téma Vrozené a naučené chování přiblíží interakci genů a prostředí při utváření osobnosti resp. při  vzniku duševních poruch. Jako příklady poslouží jednak adoptivní studie Michaela  Meaney na laboratorních zvířatech a jednak podíl genů a jiných vlivů na rozvoji schizofrenie. Zmíněn bude také princip, na jakém maminky upravují „program“,  jenž obsluhuje genom jejich potomků. Hlavním poselstvím přednášky je, že teprve  započítají-li se při studiu dědičnosti poruch chování a prožívání vlivy  prostředí, objeví se významné souvislosti tam, kde dosud „signál“  chyběl.

Café Nobel s Cyrilem Höschlem se uskuteční 10. dubna 2014 tradičně ve Fokus Kafe v Ústí nad Labem, a to mimořádně od 16.00 a 18.00. Rezervace na tuto akci je nutná!

Obrázek: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Moose-Imprinting-sr81-15.jpg