03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc. z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.
Překážkami, o kterých bude řeč především, jsou nejen finance, ale také vlastnické vztahy nebo byrokracie. Přednáška Lenky Slavíkové začne v 17 hodin, což je pravidelný přednáškový čas v Muzeu města Ústí nad Labem, kam se od letošního podzimu přednášky cyklu Café Nobel nově přesouvají.
Voda v krajině. Ilustrační snímky fotobanky PxHere a Pixnio, licence CC0 1.0, volné dílo