18.02.2021
Přestože současná tvář naší krajiny vypadá poklidně, vznikala v průběhu milionů let díky mnohdy bouřlivým geologickým procesům. Mezi fenomény, které se na naší krajině významnou měrou podepsaly, byla i vulkanická aktivita, o kterou se zajímá i geolog a vulkanolog Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. z České geologické služby. Ve čtvrtek 18. února o ní přednášel v přímém přenosu online z přednáškového sálu teplické hvězdárny.
17.12.2020
Těžba uhlí na Islandu. Země ohně a ledu v miocénu a dnes
Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc. z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.
Překážkami, o kterých bude řeč především, jsou nejen finance, ale také vlastnické vztahy nebo byrokracie. Přednáška Lenky Slavíkové začne v 17 hodin, což je pravidelný přednáškový čas v Muzeu města Ústí nad Labem, kam se od letošního podzimu přednášky cyklu Café Nobel nově přesouvají.
Voda v krajině. Ilustrační snímky fotobanky PxHere a Pixnio, licence CC0 1.0, volné dílo