27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Mnozí Apači nebo Siouxové by se opravdu hodně divili tomu, co o nich psal Karel May a další romanopisci. Život Indiánů Severní Ameriky před příchodem Evropanů a v dobách osidlování Západu byl úplně jiný. Zájemcům z řad dětí a mládeže o tom bude v úterý 7. března vyprávět historička a etnoložka Doc. Mgr. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty UK v Praze. Na Café Nobel Bez kofeinu vás zveme do ústecké kavárny Fokus kafe.
Povídání Markéty Křížové by se mělo zaměřit především na nejčastěji tradované „mýty“ a představy o Indiánech. Bude se věnovat i jejich současné situaci. Během 20. století se totiž život původních obyvatel Nového světa v mnohém změnil. Opouštějí rezervace, studují na univerzitách, podnikají a angažují se v politice. Na svou minulost a tradice však nezapomínají.
Café Nobel Bez kofeinu začne 7. března v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Ilustrace v hlavičce: Apačský válečník Černý nůž. Obraz Johna M. Stanleyho z roku 1846.
Kredit: Smithsonian American Art Museum, Gift of the Misses Henry, via Wikimedia Commons, licence Public domain.
Ilustrace v článku: Siouxové tančí se skalpy zabitých nepřátel. Obraz Karla Bodmera (cca 1844).
Kredit: Museum of Fine Arts, Houston, via Wikimedia Commons, licence Public domain.
![]() |
© 2012 UJEP |