Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

07.03. 2017

Vinnetou by se divil: Indiáni Severní Ameriky kdysi a dnes

Mnozí Apači nebo Siouxové by se opravdu hodně divili tomu, co o nich psal Karel May a další romanopisci. Život Indiánů Severní Ameriky před příchodem Evropanů a v dobách osidlování Západu byl úplně jiný. Zájemcům z řad dětí a mládeže o tom bude v úterý 7. března vyprávět historička a etnoložka Doc. Mgr. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty UK v Praze. Na Café Nobel Bez kofeinu vás zveme do ústecké kavárny Fokus kafe.

Povídání Markéty Křížové by se mělo zaměřit především na nejčastěji tradované „mýty“ a představy o Indiánech. Bude se věnovat i jejich současné situaci. Během 20. století se totiž život původních obyvatel Nového světa v mnohém změnil. Opouštějí rezervace, studují na univerzitách, podnikají a angažují se v politice. Na svou minulost a tradice však nezapomínají.

Café Nobel Bez kofeinu začne 7. března v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrace v hlavičce: Apačský válečník Černý nůž. Obraz Johna M. Stanleyho z roku 1846.

Kredit: Smithsonian American Art Museum, Gift of the Misses Henry, via Wikimedia Commons, licence Public domain.

Ilustrace v článku: Siouxové tančí se skalpy zabitých nepřátel. Obraz Karla Bodmera (cca 1844).

Kredit: Museum of Fine Arts, Houston, via Wikimedia Commons, licence Public domain.