17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

07.03. 2017

Vinnetou by se divil: Indiáni Severní Ameriky kdysi a dnes

Mnozí Apači nebo Siouxové by se opravdu hodně divili tomu, co o nich psal Karel May a další romanopisci. Život Indiánů Severní Ameriky před příchodem Evropanů a v dobách osidlování Západu byl úplně jiný. Zájemcům z řad dětí a mládeže o tom bude v úterý 7. března vyprávět historička a etnoložka Doc. Mgr. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty UK v Praze. Na Café Nobel Bez kofeinu vás zveme do ústecké kavárny Fokus kafe.

Povídání Markéty Křížové by se mělo zaměřit především na nejčastěji tradované „mýty“ a představy o Indiánech. Bude se věnovat i jejich současné situaci. Během 20. století se totiž život původních obyvatel Nového světa v mnohém změnil. Opouštějí rezervace, studují na univerzitách, podnikají a angažují se v politice. Na svou minulost a tradice však nezapomínají.

Café Nobel Bez kofeinu začne 7. března v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrace v hlavičce: Apačský válečník Černý nůž. Obraz Johna M. Stanleyho z roku 1846.

Kredit: Smithsonian American Art Museum, Gift of the Misses Henry, via Wikimedia Commons, licence Public domain.

Ilustrace v článku: Siouxové tančí se skalpy zabitých nepřátel. Obraz Karla Bodmera (cca 1844).

Kredit: Museum of Fine Arts, Houston, via Wikimedia Commons, licence Public domain.