Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

07.03. 2017

Vinnetou by se divil: Indiáni Severní Ameriky kdysi a dnes

Mnozí Apači nebo Siouxové by se opravdu hodně divili tomu, co o nich psal Karel May a další romanopisci. Život Indiánů Severní Ameriky před příchodem Evropanů a v dobách osidlování Západu byl úplně jiný. Zájemcům z řad dětí a mládeže o tom bude v úterý 7. března vyprávět historička a etnoložka Doc. Mgr. Markéta Křížová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty UK v Praze. Na Café Nobel Bez kofeinu vás zveme do ústecké kavárny Fokus kafe.

Povídání Markéty Křížové by se mělo zaměřit především na nejčastěji tradované „mýty“ a představy o Indiánech. Bude se věnovat i jejich současné situaci. Během 20. století se totiž život původních obyvatel Nového světa v mnohém změnil. Opouštějí rezervace, studují na univerzitách, podnikají a angažují se v politice. Na svou minulost a tradice však nezapomínají.

Café Nobel Bez kofeinu začne 7. března v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrace v hlavičce: Apačský válečník Černý nůž. Obraz Johna M. Stanleyho z roku 1846.

Kredit: Smithsonian American Art Museum, Gift of the Misses Henry, via Wikimedia Commons, licence Public domain.

Ilustrace v článku: Siouxové tančí se skalpy zabitých nepřátel. Obraz Karla Bodmera (cca 1844).

Kredit: Museum of Fine Arts, Houston, via Wikimedia Commons, licence Public domain.