25.06. 2013

Vesmírné léto v Teplicích

Přijměte srdečné pozvání na speciální letní seriál Café Nobel! Ve spolupráci se Severočeskou hvězdárnou a planetáriem v Teplicích jsme pro vás přichystali řadu povídání na kosmická témata, a to přímo ve stylovém prostředí planetária.

feustel s krtkem11. července 2013 od 18.00

Co dělají kosmonauti, když se nikdo nedívá aneb Kosmonautika převážně nevážně

Létat do kosmu je zodpovědná a nebezpečná práce. I při ní si však kosmonauti najdou čas na zábavu a odreagování. Jak odpočívají, jak se baví a jak spí? Jak si vaří oběd a proč v kabině nesmí poletovat drobky a kapičky vody? Nepracovním životem kosmonautů na kosmické stanici vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

hydronaut18. července 2013 od 18.00

Medicína ve vesmíru a z vesmíru/ Projekt Hydronaut

Na palubě Mezinárodní kosmické stanice posunují astronauti hranice lidského poznání v mnoha oblastech vědy. O lékařském výzkumu na oběžné dráze a péči o zdraví astronautů bude vyprávět odborník na medicínu v extrémních podmínkách a popularizátor vědy Pavel Boháček. Matyáš Šanda představí svůj projekt experimentální podvodní stanice a vědecké laboratoře Hydronaut.

mars25. července 2013 od 18.00

Cesta na Mars: Současný a budoucí výzkum rudé planety

Mars byl jedním z prvních těles sluneční soustavy, ke kterému vyslal člověk automatické kosmické sondy. Zájem odborníků o Mars nijak neopadá ani dnes, ba naopak je u rudé planety rušno. V příštích letech bude využito každé příhodné startovací okno pro vyslání další sondy. Velkým plánem pro příští desetiletí není bohužel přistání člověka, to je zatím v nedohlednu, ale automatický návrat vzorků z Marsu. Půjde nejenom o technickou výzvu, ale také o ukázku manažerského umu, kdy bude potřeba skloubit zájmy několika kosmických mocností. A kdoví, třeba to bude předstupeň onoho vysněného pilotovaného letu k rudé planetě. O výzkumu Marsu pohovoří Michal Václavík z České kosmické kanceláře.