Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

29.08. 2013

Motl: Vesmír se téměř určitě nerozpadne!

string_theoryJak funguje vesmír, proč si můžeme na věci sáhnout, když jsou vlastně z neviditelných částic, a vůbec - jak chápat z fyzikálního hlediska svět kolem nás - se 15. srpna pokoušel návštěvníkům Café Nobel vysvětlit Mgr. Luboš Motl, Ph.D. Poslechněte si záznam jeho přednášky a na závěr se dozvíte skoro dobrou zprávu; "vesmír se téměř určitě nerozpadne". :)

Přednášku teoretického fyzika Mgr. Luboše Motla, Ph.D. si můžete poslechnout zde.