21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

29.08. 2013

Motl: Vesmír se téměř určitě nerozpadne!

string_theoryJak funguje vesmír, proč si můžeme na věci sáhnout, když jsou vlastně z neviditelných částic, a vůbec - jak chápat z fyzikálního hlediska svět kolem nás - se 15. srpna pokoušel návštěvníkům Café Nobel vysvětlit Mgr. Luboš Motl, Ph.D. Poslechněte si záznam jeho přednášky a na závěr se dozvíte skoro dobrou zprávu; "vesmír se téměř určitě nerozpadne". :)

Přednášku teoretického fyzika Mgr. Luboše Motla, Ph.D. si můžete poslechnout zde.