19.08. 2022

Velké šelmy na severu Čech

Café Nobel zajíždí i letos v srpnu jako každým rokem do Interdiecézního centra mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu. V pátek 19. srpna od 10:30 hodin dopoledne tam bude tentokrát hostem Radek KříčekHnutí DUHA, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku. Jeho povídání bude věnováno přítomnosti rysů a vlků v severních Čechách, včetně Jizerských hor.

Severní Čechy jsou krajinou kontrastů i krásné přírody. Ve zdejších lesích našly svůj domov i dvě velké šelmy – zatímco rys prochází tímto územím jen zřídka, vlk se tu úspěšně zabydlel a od roku 2014 se tu dokonce i rozmnožuje. Jak se k nám velké šelmy dostávají? Jaké nástrahy musí překonávat? Přinášejí problémy místním obyvatelům – a kdo jsou lidé, kteří se zabývají jejich sledováním? Vyprávění spojíme s promítáním snímků ze severočeských fotopastí.

Přednáška je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!

Fotografie z fotopastí: Hnutí DUHA