11.09.2025
BEZ KOFEINU: Nové výzvy pro budoucí dobyvatele vesmíru
Co nás čeká v kosmonautice v příštích letech? Jaké výzvy budou stát před dnešními studenty, kteří jednou budou běžně létat do vesmíru? Jak budou vypadat nové vesmírné stanice a jakými kosmickými stroji k nim budeme létat? O tom všem přijde ve čtvrtek 11. září všem zájemcům, především z řad dětí a mládeže, do ústeckého muzea povídat popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, mj. předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti.
14.08.2025
Café Nobel zajíždí i letos v srpnu jako každým rokem do Interdiecézního centra mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu. V pátek 19. srpna od 10:30 hodin dopoledne tam bude tentokrát hostem Radek Kříček z Hnutí DUHA, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku. Jeho povídání bude věnováno přítomnosti rysů a vlků v severních Čechách, včetně Jizerských hor.
Severní Čechy jsou krajinou kontrastů i krásné přírody. Ve zdejších lesích našly svůj domov i dvě velké šelmy – zatímco rys prochází tímto územím jen zřídka, vlk se tu úspěšně zabydlel a od roku 2014 se tu dokonce i rozmnožuje. Jak se k nám velké šelmy dostávají? Jaké nástrahy musí překonávat? Přinášejí problémy místním obyvatelům – a kdo jsou lidé, kteří se zabývají jejich sledováním? Vyprávění spojíme s promítáním snímků ze severočeských fotopastí.
Přednáška je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!
Fotografie z fotopastí: Hnutí DUHA