16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

14.01. 2016

Včely a vosy v naší přírodě: Proč jich ubývá?

Vyskytují se u nás v ohromujícím počtu druhů, z nichž každý má jiné potřeby a nároky pro život. Zároveň však platí, že mnohé z našich původně běžných druhů jsou dnes vzácné a přežívají na velmi zvláštních místech, jako jsou tankodromy, lomy, výsypky, nebo úložiště popílku hnědouhelných elektráren. Entomolog Mgr. Jakub Straka, Ph.D. se ve čtvrtek 14. ledna pokusí návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem objasnit, čím je způsobeno, že některé včelí a vosí druhy již téměř nežijí ve volné krajině, nebo dokonce v přírodě.

Jak vůbec tak veliké druhové bohatství včel a vos vzniklo a jaký je jeho stav v současnosti? Od Jakuba Straky se dozvíte, že se jedná doslova o stovky a tisíce druhů. Co druh, to originál. Včely i vosy potřebují ke svému životu nektar květů a pro vývoj svých potomků potřebují včely pyl květů a vosy pak jiné druhy hmyzu, které loví. Určitě vás také bude zajímat, že odborníci jsou na základě dobrých znalostí životních nároků jednotlivých druhů, jejich evoluční historie a podle spektra zjištěných druhů schopni ke každé konkrétní lokalitě říci, co se tam s přírodou děje a porovnávat tak kvalitu různých lokalit v České republice.

Včelí a vosí povídání začne v ústeckém Fokus kafe v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris) v letu. Kredit: Soebe, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.