21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

14.01. 2016

Včely a vosy v naší přírodě: Proč jich ubývá?

Vyskytují se u nás v ohromujícím počtu druhů, z nichž každý má jiné potřeby a nároky pro život. Zároveň však platí, že mnohé z našich původně běžných druhů jsou dnes vzácné a přežívají na velmi zvláštních místech, jako jsou tankodromy, lomy, výsypky, nebo úložiště popílku hnědouhelných elektráren. Entomolog Mgr. Jakub Straka, Ph.D. se ve čtvrtek 14. ledna pokusí návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem objasnit, čím je způsobeno, že některé včelí a vosí druhy již téměř nežijí ve volné krajině, nebo dokonce v přírodě.

Jak vůbec tak veliké druhové bohatství včel a vos vzniklo a jaký je jeho stav v současnosti? Od Jakuba Straky se dozvíte, že se jedná doslova o stovky a tisíce druhů. Co druh, to originál. Včely i vosy potřebují ke svému životu nektar květů a pro vývoj svých potomků potřebují včely pyl květů a vosy pak jiné druhy hmyzu, které loví. Určitě vás také bude zajímat, že odborníci jsou na základě dobrých znalostí životních nároků jednotlivých druhů, jejich evoluční historie a podle spektra zjištěných druhů schopni ke každé konkrétní lokalitě říci, co se tam s přírodou děje a porovnávat tak kvalitu různých lokalit v České republice.

Včelí a vosí povídání začne v ústeckém Fokus kafe v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris) v letu. Kredit: Soebe, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.