19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

14.01. 2016

Včely a vosy v naší přírodě: Proč jich ubývá?

Vyskytují se u nás v ohromujícím počtu druhů, z nichž každý má jiné potřeby a nároky pro život. Zároveň však platí, že mnohé z našich původně běžných druhů jsou dnes vzácné a přežívají na velmi zvláštních místech, jako jsou tankodromy, lomy, výsypky, nebo úložiště popílku hnědouhelných elektráren. Entomolog Mgr. Jakub Straka, Ph.D. se ve čtvrtek 14. ledna pokusí návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem objasnit, čím je způsobeno, že některé včelí a vosí druhy již téměř nežijí ve volné krajině, nebo dokonce v přírodě.

Jak vůbec tak veliké druhové bohatství včel a vos vzniklo a jaký je jeho stav v současnosti? Od Jakuba Straky se dozvíte, že se jedná doslova o stovky a tisíce druhů. Co druh, to originál. Včely i vosy potřebují ke svému životu nektar květů a pro vývoj svých potomků potřebují včely pyl květů a vosy pak jiné druhy hmyzu, které loví. Určitě vás také bude zajímat, že odborníci jsou na základě dobrých znalostí životních nároků jednotlivých druhů, jejich evoluční historie a podle spektra zjištěných druhů schopni ke každé konkrétní lokalitě říci, co se tam s přírodou děje a porovnávat tak kvalitu různých lokalit v České republice.

Včelí a vosí povídání začne v ústeckém Fokus kafe v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris) v letu. Kredit: Soebe, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.