Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.01. 2016

Včely a vosy v naší přírodě: Proč jich ubývá?


 

Vyskytují se u nás v ohromujícím počtu druhů, z nichž každý má jiné potřeby a nároky pro život. Zároveň však platí, že mnohé z našich původně běžných druhů jsou dnes vzácné a přežívají na velmi zvláštních místech, jako jsou tankodromy, lomy, výsypky, nebo úložiště popílku hnědouhelných elektráren. Entomolog Mgr. Jakub Straka, Ph.D. se ve čtvrtek 14. ledna pokusí návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem objasnit, čím je způsobeno, že některé včelí a vosí druhy již téměř nežijí ve volné krajině, nebo dokonce v přírodě.

Jak vůbec tak veliké druhové bohatství včel a vos vzniklo a jaký je jeho stav v současnosti? Od Jakuba Straky se dozvíte, že se jedná doslova o stovky a tisíce druhů. Co druh, to originál. Včely i vosy potřebují ke svému životu nektar květů a pro vývoj svých potomků potřebují včely pyl květů a vosy pak jiné druhy hmyzu, které loví. Určitě vás také bude zajímat, že odborníci jsou na základě dobrých znalostí životních nároků jednotlivých druhů, jejich evoluční historie a podle spektra zjištěných druhů schopni ke každé konkrétní lokalitě říci, co se tam s přírodou děje a porovnávat tak kvalitu různých lokalit v České republice.

Včelí a vosí povídání začne v ústeckém Fokus kafe v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris) v letu. Kredit: Soebe, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP