Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.01. 2016

Včely a vosy v naší přírodě: Proč jich ubývá?


 

Vyskytují se u nás v ohromujícím počtu druhů, z nichž každý má jiné potřeby a nároky pro život. Zároveň však platí, že mnohé z našich původně běžných druhů jsou dnes vzácné a přežívají na velmi zvláštních místech, jako jsou tankodromy, lomy, výsypky, nebo úložiště popílku hnědouhelných elektráren. Entomolog Mgr. Jakub Straka, Ph.D. se ve čtvrtek 14. ledna pokusí návštěvníkům Fokus kafe v Ústí nad Labem objasnit, čím je způsobeno, že některé včelí a vosí druhy již téměř nežijí ve volné krajině, nebo dokonce v přírodě.

Jak vůbec tak veliké druhové bohatství včel a vos vzniklo a jaký je jeho stav v současnosti? Od Jakuba Straky se dozvíte, že se jedná doslova o stovky a tisíce druhů. Co druh, to originál. Včely i vosy potřebují ke svému životu nektar květů a pro vývoj svých potomků potřebují včely pyl květů a vosy pak jiné druhy hmyzu, které loví. Určitě vás také bude zajímat, že odborníci jsou na základě dobrých znalostí životních nároků jednotlivých druhů, jejich evoluční historie a podle spektra zjištěných druhů schopni ke každé konkrétní lokalitě říci, co se tam s přírodou děje a porovnávat tak kvalitu různých lokalit v České republice.

Včelí a vosí povídání začne v ústeckém Fokus kafe v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto: Vosa obecná (Vespula vulgaris) v letu. Kredit: Soebe, licence Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP