Teplice

17. července

 

 
Aktuality

17.07.2025

Bestiář pověr o městské přírodě

Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.


03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

23.07. 2013

Ústí: Vznik, současná krása a zánik pískovce

tisaPískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství české (a také saské) přírody. Měly zásadní význam pro vznik turistiky v dnešním pojetí. Pískovcové krajiny okouzlují při pohledu z nejrůznějších vzdáleností a výšek – ze vzdálených vyhlídek na pískovcová skalní města i zblízka při pohledu na neuvěřitelně tvarované důlky a krajky povrchů kamene. K pískovcovému skalnímu podkladu se obvykle váže svébytná živá příroda i vzájemné působení kamene a člověka, a to už od pravěku.

Čím se liší pískovce od „zbytku světa“, z čeho a jak vlastně (především ty severočeské) vznikaly, jaké přírodní pochody stojí za vznikem současné krásy pískovcových skal a jak tato krása časem zase odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf  PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEPNavštivte první poprázdninové Café Nobel v ústeckém Fokus kafe – ve čtvrtek 26. září od 19 hodin.

Plakát ke stažení zde.


  © 2012 UJEP