Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

23.07. 2013

Ústí: Vznik, současná krása a zánik pískovce

tisaPískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství české (a také saské) přírody. Měly zásadní význam pro vznik turistiky v dnešním pojetí. Pískovcové krajiny okouzlují při pohledu z nejrůznějších vzdáleností a výšek – ze vzdálených vyhlídek na pískovcová skalní města i zblízka při pohledu na neuvěřitelně tvarované důlky a krajky povrchů kamene. K pískovcovému skalnímu podkladu se obvykle váže svébytná živá příroda i vzájemné působení kamene a člověka, a to už od pravěku.

Čím se liší pískovce od „zbytku světa“, z čeho a jak vlastně (především ty severočeské) vznikaly, jaké přírodní pochody stojí za vznikem současné krásy pískovcových skal a jak tato krása časem zase odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf  PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEPNavštivte první poprázdninové Café Nobel v ústeckém Fokus kafe – ve čtvrtek 26. září od 19 hodin.

Plakát ke stažení zde.