16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

23.07. 2013

Ústí: Vznik, současná krása a zánik pískovce

tisaPískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství české (a také saské) přírody. Měly zásadní význam pro vznik turistiky v dnešním pojetí. Pískovcové krajiny okouzlují při pohledu z nejrůznějších vzdáleností a výšek – ze vzdálených vyhlídek na pískovcová skalní města i zblízka při pohledu na neuvěřitelně tvarované důlky a krajky povrchů kamene. K pískovcovému skalnímu podkladu se obvykle váže svébytná živá příroda i vzájemné působení kamene a člověka, a to už od pravěku.

Čím se liší pískovce od „zbytku světa“, z čeho a jak vlastně (především ty severočeské) vznikaly, jaké přírodní pochody stojí za vznikem současné krásy pískovcových skal a jak tato krása časem zase odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf  PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEPNavštivte první poprázdninové Café Nobel v ústeckém Fokus kafe – ve čtvrtek 26. září od 19 hodin.

Plakát ke stažení zde.