21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

23.07. 2013

Ústí: Vznik, současná krása a zánik pískovce

tisaPískovcové krajiny patří k základnímu přírodnímu bohatství české (a také saské) přírody. Měly zásadní význam pro vznik turistiky v dnešním pojetí. Pískovcové krajiny okouzlují při pohledu z nejrůznějších vzdáleností a výšek – ze vzdálených vyhlídek na pískovcová skalní města i zblízka při pohledu na neuvěřitelně tvarované důlky a krajky povrchů kamene. K pískovcovému skalnímu podkladu se obvykle váže svébytná živá příroda i vzájemné působení kamene a člověka, a to už od pravěku.

Čím se liší pískovce od „zbytku světa“, z čeho a jak vlastně (především ty severočeské) vznikaly, jaké přírodní pochody stojí za vznikem současné krásy pískovcových skal a jak tato krása časem zase odplyne, se vám pokusí přiblížit geolog Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd České republiky a historik a etnograf  PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEPNavštivte první poprázdninové Café Nobel v ústeckém Fokus kafe – ve čtvrtek 26. září od 19 hodin.

Plakát ke stažení zde.