Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

12.12. 2017

Neobvyklá zvířata z ústecké zoo

Slona, zebru či žirafu zná každý. Co ale třeba kabar, rosomák či majna? O některých tak trochu „tajemných“ obyvatelích Zoologické zahrady Ústí nad Labem – ale nejen o nich – se dozvíte v úterý 12. prosince na setkání s Ing. Věrou Vrabcovou, vedoucí útvaru kontaktu s veřejností a tiskovou mluvčí zoo, v rámci dětského Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem. Součástí bude i představení novinek letošního roku, ať již odchovaných mláďat či nových obyvatel.

Café Nobel Bez kofeinu s Věrou Vrabcovou začne v obvyklém čase, tedy v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Majna Rothschildova

Foto v článku: Rosomák sibiřský