16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

12.12. 2017

Neobvyklá zvířata z ústecké zoo

Slona, zebru či žirafu zná každý. Co ale třeba kabar, rosomák či majna? O některých tak trochu „tajemných“ obyvatelích Zoologické zahrady Ústí nad Labem – ale nejen o nich – se dozvíte v úterý 12. prosince na setkání s Ing. Věrou Vrabcovou, vedoucí útvaru kontaktu s veřejností a tiskovou mluvčí zoo, v rámci dětského Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem. Součástí bude i představení novinek letošního roku, ať již odchovaných mláďat či nových obyvatel.

Café Nobel Bez kofeinu s Věrou Vrabcovou začne v obvyklém čase, tedy v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Majna Rothschildova

Foto v článku: Rosomák sibiřský