Ústí nad Labem

11. července

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

12.01. 2023

Tutanchamonova hrobka – přetrvávající tajemství a záhady

PRO NEMOC PŘELOŽENO! O NOVÉM TERMÍNU VÁS BUDEME VČAS INFORMOVAT.

VŠECHNY POTVRZENÉ REZERVACE ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI!

V roce 2022 uplynulo sto let od objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů. Tutanchamonův příběh nás dodnes nepřestává fascinovat – tragédie jeho otce, příběh monoteismu, krátký život panovníka, jeho záhadná smrt i události odehrávající se krátce po jeho smrti představují unikátní historický milník dějin starověkých civilizací. Do minulosti staré více než tři tisíciletí vás zavede známý egyptolog a archeolog prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna v ústeckém muzeu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Pozor – kvůli předpokládanému velkému zájmu návštěvníků a omezené kapacitě přednáškového sálu je rezervace místa povinná!

Foto v abstraktu: Zlatá obličejová maska faraona Tutanchamona. Zdroj: Sandro Vannini

Foto v článku: Pohled do Pohřební komory s Tutanchamonovým sarkofágem. Zdroj: Milan Zemina, Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK