27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
PRO NEMOC PŘELOŽENO! O NOVÉM TERMÍNU VÁS BUDEME VČAS INFORMOVAT.
VŠECHNY POTVRZENÉ REZERVACE ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI!
V roce 2022 uplynulo sto let od objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů. Tutanchamonův příběh nás dodnes nepřestává fascinovat – tragédie jeho otce, příběh monoteismu, krátký život panovníka, jeho záhadná smrt i události odehrávající se krátce po jeho smrti představují unikátní historický milník dějin starověkých civilizací. Do minulosti staré více než tři tisíciletí vás zavede známý egyptolog a archeolog prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna v ústeckém muzeu.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Pozor – kvůli předpokládanému velkému zájmu návštěvníků a omezené kapacitě přednáškového sálu je rezervace místa povinná!
Foto v abstraktu: Zlatá obličejová maska faraona Tutanchamona. Zdroj: Sandro Vannini
Foto v článku: Pohled do Pohřební komory s Tutanchamonovým sarkofágem. Zdroj: Milan Zemina, Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK
![]() |
© 2012 UJEP |