27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
PRO NEMOC PŘELOŽENO! O NOVÉM TERMÍNU VÁS BUDEME VČAS INFORMOVAT.
VŠECHNY POTVRZENÉ REZERVACE ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI!
V roce 2022 uplynulo sto let od objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů. Tutanchamonův příběh nás dodnes nepřestává fascinovat – tragédie jeho otce, příběh monoteismu, krátký život panovníka, jeho záhadná smrt i události odehrávající se krátce po jeho smrti představují unikátní historický milník dějin starověkých civilizací. Do minulosti staré více než tři tisíciletí vás zavede známý egyptolog a archeolog prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna v ústeckém muzeu.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Pozor – kvůli předpokládanému velkému zájmu návštěvníků a omezené kapacitě přednáškového sálu je rezervace místa povinná!
Foto v abstraktu: Zlatá obličejová maska faraona Tutanchamona. Zdroj: Sandro Vannini
Foto v článku: Pohled do Pohřební komory s Tutanchamonovým sarkofágem. Zdroj: Milan Zemina, Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK
![]() |
© 2012 UJEP |