Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.11. 2015

Tornáda a příbuzné jevy v České republice

 

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes? To vám 19. listopadu v rámci pravidelného Café Nobel na hvězdárně v Teplicích prozradí meteoroložka Mgr. Martina FrancováČeského hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši.

Kromě středověkých kronikářů dokumentovali výskyt tornád na našem území i některé zajímavé osobnosti. Jeden z nejlepších popisů například pochází z roku 1870, kdy řádění tornáda v Brně pozoroval a popsal známý přírodovědec Johann Gregor Mendel. Dokonce i Teplice mají jeden svůj zdokumentovaný případ, navíc s velmi zvláštním vzhledem, z roku 1887. S rozvojem informačních a záznamových technologií od 90. let minulého století záznamů o výskytu tornád značně přibylo, jak se můžete sami přesvědčit třeba na společných tematických webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a Amatérské meteorologické společnosti, o.s. Tornáda a jevy příbuzné na území České republiky.

 

Přednáška meteoroložky Martiny Francové o tornádech se uskuteční 19. listopadu na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – od 18 hodin.

 

Foto: Tornádo, které se přehnalo 11. července 2007 nad Trutnovem. Kredit: Lukáš Ronge


  © 2012 UJEP