21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

19.11. 2015

Tornáda a příbuzné jevy v České republice

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes? To vám 19. listopadu v rámci pravidelného Café Nobel na hvězdárně v Teplicích prozradí meteoroložka Mgr. Martina FrancováČeského hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši.

Kromě středověkých kronikářů dokumentovali výskyt tornád na našem území i některé zajímavé osobnosti. Jeden z nejlepších popisů například pochází z roku 1870, kdy řádění tornáda v Brně pozoroval a popsal známý přírodovědec Johann Gregor Mendel. Dokonce i Teplice mají jeden svůj zdokumentovaný případ, navíc s velmi zvláštním vzhledem, z roku 1887. S rozvojem informačních a záznamových technologií od 90. let minulého století záznamů o výskytu tornád značně přibylo, jak se můžete sami přesvědčit třeba na společných tematických webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a Amatérské meteorologické společnosti, o.s. Tornáda a jevy příbuzné na území České republiky.

Přednáška meteoroložky Martiny Francové o tornádech se uskuteční 19. listopadu na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: Tornádo, které se přehnalo 11. července 2007 nad Trutnovem. Kredit: Lukáš Ronge