21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

19.11. 2015

Tornáda a příbuzné jevy v České republice

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes? To vám 19. listopadu v rámci pravidelného Café Nobel na hvězdárně v Teplicích prozradí meteoroložka Mgr. Martina FrancováČeského hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši.

Kromě středověkých kronikářů dokumentovali výskyt tornád na našem území i některé zajímavé osobnosti. Jeden z nejlepších popisů například pochází z roku 1870, kdy řádění tornáda v Brně pozoroval a popsal známý přírodovědec Johann Gregor Mendel. Dokonce i Teplice mají jeden svůj zdokumentovaný případ, navíc s velmi zvláštním vzhledem, z roku 1887. S rozvojem informačních a záznamových technologií od 90. let minulého století záznamů o výskytu tornád značně přibylo, jak se můžete sami přesvědčit třeba na společných tematických webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a Amatérské meteorologické společnosti, o.s. Tornáda a jevy příbuzné na území České republiky.

Přednáška meteoroložky Martiny Francové o tornádech se uskuteční 19. listopadu na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: Tornádo, které se přehnalo 11. července 2007 nad Trutnovem. Kredit: Lukáš Ronge