19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

19.11. 2015

Tornáda a příbuzné jevy v České republice

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes? To vám 19. listopadu v rámci pravidelného Café Nobel na hvězdárně v Teplicích prozradí meteoroložka Mgr. Martina FrancováČeského hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši.

Kromě středověkých kronikářů dokumentovali výskyt tornád na našem území i některé zajímavé osobnosti. Jeden z nejlepších popisů například pochází z roku 1870, kdy řádění tornáda v Brně pozoroval a popsal známý přírodovědec Johann Gregor Mendel. Dokonce i Teplice mají jeden svůj zdokumentovaný případ, navíc s velmi zvláštním vzhledem, z roku 1887. S rozvojem informačních a záznamových technologií od 90. let minulého století záznamů o výskytu tornád značně přibylo, jak se můžete sami přesvědčit třeba na společných tematických webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a Amatérské meteorologické společnosti, o.s. Tornáda a jevy příbuzné na území České republiky.

Přednáška meteoroložky Martiny Francové o tornádech se uskuteční 19. listopadu na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: Tornádo, které se přehnalo 11. července 2007 nad Trutnovem. Kredit: Lukáš Ronge