Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.11. 2015

Tornáda a příbuzné jevy v České republice

 

Tornáda jsou spojena se silnými bouřemi a vyskytují se i u nás. Jak víme z Kosmovy kroniky, první naše zaznamenané tornádo zpustošilo 30. července 1119 knížecí palác na Vyšehradě. Od té doby prošly přes naše území docela jistě tisíce tornád. Jak je to s tornády na území České republiky dnes? To vám 19. listopadu v rámci pravidelného Café Nobel na hvězdárně v Teplicích prozradí meteoroložka Mgr. Martina FrancováČeského hydrometeorologického ústavu v Praze-Libuši.

Kromě středověkých kronikářů dokumentovali výskyt tornád na našem území i některé zajímavé osobnosti. Jeden z nejlepších popisů například pochází z roku 1870, kdy řádění tornáda v Brně pozoroval a popsal známý přírodovědec Johann Gregor Mendel. Dokonce i Teplice mají jeden svůj zdokumentovaný případ, navíc s velmi zvláštním vzhledem, z roku 1887. S rozvojem informačních a záznamových technologií od 90. let minulého století záznamů o výskytu tornád značně přibylo, jak se můžete sami přesvědčit třeba na společných tematických webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a Amatérské meteorologické společnosti, o.s. Tornáda a jevy příbuzné na území České republiky.

 

Přednáška meteoroložky Martiny Francové o tornádech se uskuteční 19. listopadu na hvězdárně v Teplicích na Písečném vrchu v obvyklém čase – od 18 hodin.

 

Foto: Tornádo, které se přehnalo 11. července 2007 nad Trutnovem. Kredit: Lukáš Ronge


  © 2012 UJEP