27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Café Nobel zajíždí letos v říjnu mimořádně ještě jednou do Interdiecézního centra mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu. V pátek 28. října dopoledne tam bude hostem Martin Gembec, manažer planetária v liberecké iQLANDII a popularizátor astronomie. Řeč bude o tmě a také o tom, proč je špatné, když nám chybí.
Jak jde dohromady noční záře měst s existencí Jizerské oblasti tmavé oblohy, vyhlášené v roce 2009 na česko-polské hranici v okolí osady Jizerka? Jak se má svítit správně a jak škodí našemu zdraví, když v noci správně nesvítíme? Povídání o nočních městech i krásách noční horské oblohy začne už 10:30 dopoledne.
Přednáška je primárně součástí programu příchovického IDCMŽ, ale pokud byste měli cestu kolem, můžete se zastavit!
Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com