Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

10.11. 2015

Archeologie a textilní poklady ukryté v zemi

Výroba textilií a jejich každodenní použití byly nedílnou součástí života našich předků v pravěku i ve středověku. Jakým způsobem textilie vznikaly a co se po jejich výrobě dochovalo na archeologických nalezištích? V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe vyprávět PhDr. Helena Březinová, Ph.D. Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Textilie se od počátku vyráběly z rostlinných a živočišných vláken, která se však poměrně rychle rozpadají. V archeologických vrstvách se proto pozůstatky různých látek a oděvů nacházejí jen zřídka – občas se to ale přece jen podaří. Vzácné nálezy přinášejí zajímavé poznatky o různých textilních technikách, materiálech, vzorech, barvách, vazbách i o způsobu jejich používání.

Archeoložka Helena Březinová se pravěkým a středověkým textilem zabývá už od svých vysokoškolských studií. V současnosti je vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu, kde zkoumá právě vzácné nálezy starých textilií. Něco málo ze své práce i z historie výroby textilu a odívání představí v úterý 10. listopadu od 16.30 hodin dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Ilustrace: Tkalcovský stav na obrázku anonymního autora (kolem roku 1425)