Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

10.11. 2015

Archeologie a textilní poklady ukryté v zemi


Výroba textilií a jejich každodenní použití byly nedílnou součástí života našich předků v pravěku i ve středověku. Jakým způsobem textilie vznikaly a co se po jejich výrobě dochovalo na archeologických nalezištích? V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe vyprávět PhDr. Helena Březinová, Ph.D. Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Textilie se od počátku vyráběly z rostlinných a živočišných vláken, která se však poměrně rychle rozpadají. V archeologických vrstvách se proto pozůstatky různých látek a oděvů nacházejí jen zřídka – občas se to ale přece jen podaří. Vzácné nálezy přinášejí zajímavé poznatky o různých textilních technikách, materiálech, vzorech, barvách, vazbách i o způsobu jejich používání.

Archeoložka Helena Březinová se pravěkým a středověkým textilem zabývá už od svých vysokoškolských studií. V současnosti je vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu, kde zkoumá právě vzácné nálezy starých textilií. Něco málo ze své práce i z historie výroby textilu a odívání představí v úterý 10. listopadu od 16.30 hodin dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

 

Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Ilustrace: Tkalcovský stav na obrázku anonymního autora (kolem roku 1425)


  © 2012 UJEP