Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

10.11. 2015

Archeologie a textilní poklady ukryté v zemi

Výroba textilií a jejich každodenní použití byly nedílnou součástí života našich předků v pravěku i ve středověku. Jakým způsobem textilie vznikaly a co se po jejich výrobě dochovalo na archeologických nalezištích? V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe vyprávět PhDr. Helena Březinová, Ph.D. Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Textilie se od počátku vyráběly z rostlinných a živočišných vláken, která se však poměrně rychle rozpadají. V archeologických vrstvách se proto pozůstatky různých látek a oděvů nacházejí jen zřídka – občas se to ale přece jen podaří. Vzácné nálezy přinášejí zajímavé poznatky o různých textilních technikách, materiálech, vzorech, barvách, vazbách i o způsobu jejich používání.

Archeoložka Helena Březinová se pravěkým a středověkým textilem zabývá už od svých vysokoškolských studií. V současnosti je vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu, kde zkoumá právě vzácné nálezy starých textilií. Něco málo ze své práce i z historie výroby textilu a odívání představí v úterý 10. listopadu od 16.30 hodin dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

Ilustrace: Tkalcovský stav na obrázku anonymního autora (kolem roku 1425)