Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

10.11. 2015

Archeologie a textilní poklady ukryté v zemi


Výroba textilií a jejich každodenní použití byly nedílnou součástí života našich předků v pravěku i ve středověku. Jakým způsobem textilie vznikaly a co se po jejich výrobě dochovalo na archeologických nalezištích? V rámci Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem, o tom bude v úterý 10. listopadu v ústeckém Fokus kafe vyprávět PhDr. Helena Březinová, Ph.D. Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Textilie se od počátku vyráběly z rostlinných a živočišných vláken, která se však poměrně rychle rozpadají. V archeologických vrstvách se proto pozůstatky různých látek a oděvů nacházejí jen zřídka – občas se to ale přece jen podaří. Vzácné nálezy přinášejí zajímavé poznatky o různých textilních technikách, materiálech, vzorech, barvách, vazbách i o způsobu jejich používání.

Archeoložka Helena Březinová se pravěkým a středověkým textilem zabývá už od svých vysokoškolských studií. V současnosti je vedoucí restaurátorských laboratoří Archeologického ústavu, kde zkoumá právě vzácné nálezy starých textilií. Něco málo ze své práce i z historie výroby textilu a odívání představí v úterý 10. listopadu od 16.30 hodin dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

 

Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Ilustrace: Tkalcovský stav na obrázku anonymního autora (kolem roku 1425)


  © 2012 UJEP