Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

03.10. 2013

Teplice: Hledáme jiné inteligence

ufoŽijí někde ve vesmíru ještě další inteligentní bytosti? Mimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, jejich výskyt je vysoce pravděpodobný, přesto však neregistrujeme žádné nepopiratelné známky jejich existence. Tento zjevný rozpor se označuje jako Fermiho paradox – podle fyzika Enrika Fermiho, který se tímto problémem dlouhodobě zabýval. Jaké by mohlo být jeho řešení? Existuje, nebo snad existovala, nějaká „jiná“ inteligence dokonce i na naší vlastní planetě? Na tyto otázky se pokusí odpovědět biolog Mgr. Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky, popularizátor astrobiologie a astronomie, 17. října od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích.



  © 2012 UJEP