21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

03.10. 2013

Teplice: Hledáme jiné inteligence

ufoŽijí někde ve vesmíru ještě další inteligentní bytosti? Mimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, jejich výskyt je vysoce pravděpodobný, přesto však neregistrujeme žádné nepopiratelné známky jejich existence. Tento zjevný rozpor se označuje jako Fermiho paradox – podle fyzika Enrika Fermiho, který se tímto problémem dlouhodobě zabýval. Jaké by mohlo být jeho řešení? Existuje, nebo snad existovala, nějaká „jiná“ inteligence dokonce i na naší vlastní planetě? Na tyto otázky se pokusí odpovědět biolog Mgr. Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky, popularizátor astrobiologie a astronomie, 17. října od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích.