21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

03.10. 2013

Teplice: Hledáme jiné inteligence

ufoŽijí někde ve vesmíru ještě další inteligentní bytosti? Mimozemské civilizace měly miliardy let na svůj vznik, rozvoj a šíření, jejich výskyt je vysoce pravděpodobný, přesto však neregistrujeme žádné nepopiratelné známky jejich existence. Tento zjevný rozpor se označuje jako Fermiho paradox – podle fyzika Enrika Fermiho, který se tímto problémem dlouhodobě zabýval. Jaké by mohlo být jeho řešení? Existuje, nebo snad existovala, nějaká „jiná“ inteligence dokonce i na naší vlastní planetě? Na tyto otázky se pokusí odpovědět biolog Mgr. Tomáš Petrásek z  Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky, popularizátor astrobiologie a astronomie, 17. října od 18 hodin na hvězdárně v Teplicích.