20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

20.08. 2013

O tajemstvích vesmíru v Jizerských horách

mlhovinaV červenci a v srpnu se Café Nobel vydalo na cesty. Spolu s pracovníky Hvězdárny a planetária v Teplicích jsme oslavili 50. výročí prvního veřejného pozorování na teplické hvězdárně a vydali jsme se také za mládeží – na Letní školu matematiky a fyziky, která se konala v Janově v Jizerských horách. Spolu s námi přijel 7. srpna do Janova astrofyzik Petr Kulhánek, profesor pražského ČVUT a známý popularizátor astronomie a fyziky, který pro účastníky Letní školy připravil dvě zajímavé přednášky.

Žákům základních škol byla určena dopolední přednáška věnovaná černým dírám, vesmírným objektům, které sice samy o sobě nejsou vidět, přesto však k sobě přitahují pozornost vědců i veřejnosti. Petr Kulhánek ve svém povídání představil dva známé typy černých děr – hvězdné a galaktické. Podrobněji se pak věnoval zejména výzkumu velké černé díry, která doslova „sedí“ uprostřed naší Galaxie. Přednáška byla zakončena besedou, během níž musel pan profesor zodpovědět řadu velmi zapeklitých otázek malých posluchačů.

Druhá přednáška se konala ve večerních hodinách a byla určena středoškolákům, vysokoškolákům a také přítomným pedagogům, učitelům matematiky a fyziky; úspěšně na ní ovšem pronikli i někteří mladší zájemci o vědu. Petr Kulhánek se v této přednášce věnoval samotné podstatě našeho vesmíru, o kterém jsme si donedávna mysleli, že ho skoro celý vidíme – stačí podívat se na oblohu. V minulých desetiletích se však ukázalo, že nám dobře známá atomární hmota tvoří pouhých 5 procent celého vesmíru. Dalších 27 procent tvoří temná hmota, kterou sice přímo nevidíme, ale o jejíž přítomnosti máme dost svědectví díky jejím gravitačním projevům. Zatím není známo, z jakých částic se skládá, ale astrofyzici jsou jim na stopě a dokonce už mají první pozitivní detekce.

Zatímco o podstatě temné hmoty budeme mít zřejmě brzy jasno, velké mystérium představuje zbylých 68 procent vesmíru. Tvoří je tajemná entita, které astrofyzici přezdívají temná energie. Vědí o ní, že náš vesmír doslova rozfukuje, a to stále rychleji. Mají i různé teorie, co je vlastně zač, z nichž některé jsou méně a jiné více pravděpodobné. Petr Kulhánek se jim ve své přednášce věnoval velmi obsáhle, ale zároveň velice názorně, srozumitelně a se svým typickém humorem.

Večerní přednášku profesora Petra Kulhánka na Letní škole matematiky a fyziky v Janově jsme pro vás zaznamenali a vy si ji můžete poslechnout. Své povídání rozdělil do dvou částí s krátkou přestávkou – první část přednášky věnoval temné energii a druhou temné hmotě. Po přestávce jsme bohužel záznamové zařízení spustili s jistým zpožděním, takže na záznamu chybí informace o švýcarském astronomovi Fritzi Zwickymu, který v roce 1933 jako první předpověděl existenci entity, označované dnes jako temná hmota, když zjistil rozpor mezi rychlostmi pohybů jednotlivých galaxií v galaktické kupě v souhvězdí Vlasy Bereniky. Ostatní už uslyšíte od Petra Kulhánka.

Frederik Velinský

Audiozáznam přednášky profesora Kulhánka si poslechněte zde.