Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

20.08. 2013

O tajemstvích vesmíru v Jizerských horách

mlhovinaV červenci a v srpnu se Café Nobel vydalo na cesty. Spolu s pracovníky Hvězdárny a planetária v Teplicích jsme oslavili 50. výročí prvního veřejného pozorování na teplické hvězdárně a vydali jsme se také za mládeží – na Letní školu matematiky a fyziky, která se konala v Janově v Jizerských horách. Spolu s námi přijel 7. srpna do Janova astrofyzik Petr Kulhánek, profesor pražského ČVUT a známý popularizátor astronomie a fyziky, který pro účastníky Letní školy připravil dvě zajímavé přednášky.

Žákům základních škol byla určena dopolední přednáška věnovaná černým dírám, vesmírným objektům, které sice samy o sobě nejsou vidět, přesto však k sobě přitahují pozornost vědců i veřejnosti. Petr Kulhánek ve svém povídání představil dva známé typy černých děr – hvězdné a galaktické. Podrobněji se pak věnoval zejména výzkumu velké černé díry, která doslova „sedí“ uprostřed naší Galaxie. Přednáška byla zakončena besedou, během níž musel pan profesor zodpovědět řadu velmi zapeklitých otázek malých posluchačů.

Druhá přednáška se konala ve večerních hodinách a byla určena středoškolákům, vysokoškolákům a také přítomným pedagogům, učitelům matematiky a fyziky; úspěšně na ní ovšem pronikli i někteří mladší zájemci o vědu. Petr Kulhánek se v této přednášce věnoval samotné podstatě našeho vesmíru, o kterém jsme si donedávna mysleli, že ho skoro celý vidíme – stačí podívat se na oblohu. V minulých desetiletích se však ukázalo, že nám dobře známá atomární hmota tvoří pouhých 5 procent celého vesmíru. Dalších 27 procent tvoří temná hmota, kterou sice přímo nevidíme, ale o jejíž přítomnosti máme dost svědectví díky jejím gravitačním projevům. Zatím není známo, z jakých částic se skládá, ale astrofyzici jsou jim na stopě a dokonce už mají první pozitivní detekce.

Zatímco o podstatě temné hmoty budeme mít zřejmě brzy jasno, velké mystérium představuje zbylých 68 procent vesmíru. Tvoří je tajemná entita, které astrofyzici přezdívají temná energie. Vědí o ní, že náš vesmír doslova rozfukuje, a to stále rychleji. Mají i různé teorie, co je vlastně zač, z nichž některé jsou méně a jiné více pravděpodobné. Petr Kulhánek se jim ve své přednášce věnoval velmi obsáhle, ale zároveň velice názorně, srozumitelně a se svým typickém humorem.

Večerní přednášku profesora Petra Kulhánka na Letní škole matematiky a fyziky v Janově jsme pro vás zaznamenali a vy si ji můžete poslechnout. Své povídání rozdělil do dvou částí s krátkou přestávkou – první část přednášky věnoval temné energii a druhou temné hmotě. Po přestávce jsme bohužel záznamové zařízení spustili s jistým zpožděním, takže na záznamu chybí informace o švýcarském astronomovi Fritzi Zwickymu, který v roce 1933 jako první předpověděl existenci entity, označované dnes jako temná hmota, když zjistil rozpor mezi rychlostmi pohybů jednotlivých galaxií v galaktické kupě v souhvězdí Vlasy Bereniky. Ostatní už uslyšíte od Petra Kulhánka.

Frederik Velinský

Audiozáznam přednášky profesora Kulhánka si poslechněte zde.