Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

20.08. 2013

O tajemstvích vesmíru v Jizerských horách

mlhovinaV červenci a v srpnu se Café Nobel vydalo na cesty. Spolu s pracovníky Hvězdárny a planetária v Teplicích jsme oslavili 50. výročí prvního veřejného pozorování na teplické hvězdárně a vydali jsme se také za mládeží – na Letní školu matematiky a fyziky, která se konala v Janově v Jizerských horách. Spolu s námi přijel 7. srpna do Janova astrofyzik Petr Kulhánek, profesor pražského ČVUT a známý popularizátor astronomie a fyziky, který pro účastníky Letní školy připravil dvě zajímavé přednášky.

Žákům základních škol byla určena dopolední přednáška věnovaná černým dírám, vesmírným objektům, které sice samy o sobě nejsou vidět, přesto však k sobě přitahují pozornost vědců i veřejnosti. Petr Kulhánek ve svém povídání představil dva známé typy černých děr – hvězdné a galaktické. Podrobněji se pak věnoval zejména výzkumu velké černé díry, která doslova „sedí“ uprostřed naší Galaxie. Přednáška byla zakončena besedou, během níž musel pan profesor zodpovědět řadu velmi zapeklitých otázek malých posluchačů.

Druhá přednáška se konala ve večerních hodinách a byla určena středoškolákům, vysokoškolákům a také přítomným pedagogům, učitelům matematiky a fyziky; úspěšně na ní ovšem pronikli i někteří mladší zájemci o vědu. Petr Kulhánek se v této přednášce věnoval samotné podstatě našeho vesmíru, o kterém jsme si donedávna mysleli, že ho skoro celý vidíme – stačí podívat se na oblohu. V minulých desetiletích se však ukázalo, že nám dobře známá atomární hmota tvoří pouhých 5 procent celého vesmíru. Dalších 27 procent tvoří temná hmota, kterou sice přímo nevidíme, ale o jejíž přítomnosti máme dost svědectví díky jejím gravitačním projevům. Zatím není známo, z jakých částic se skládá, ale astrofyzici jsou jim na stopě a dokonce už mají první pozitivní detekce.

Zatímco o podstatě temné hmoty budeme mít zřejmě brzy jasno, velké mystérium představuje zbylých 68 procent vesmíru. Tvoří je tajemná entita, které astrofyzici přezdívají temná energie. Vědí o ní, že náš vesmír doslova rozfukuje, a to stále rychleji. Mají i různé teorie, co je vlastně zač, z nichž některé jsou méně a jiné více pravděpodobné. Petr Kulhánek se jim ve své přednášce věnoval velmi obsáhle, ale zároveň velice názorně, srozumitelně a se svým typickém humorem.

Večerní přednášku profesora Petra Kulhánka na Letní škole matematiky a fyziky v Janově jsme pro vás zaznamenali a vy si ji můžete poslechnout. Své povídání rozdělil do dvou částí s krátkou přestávkou – první část přednášky věnoval temné energii a druhou temné hmotě. Po přestávce jsme bohužel záznamové zařízení spustili s jistým zpožděním, takže na záznamu chybí informace o švýcarském astronomovi Fritzi Zwickymu, který v roce 1933 jako první předpověděl existenci entity, označované dnes jako temná hmota, když zjistil rozpor mezi rychlostmi pohybů jednotlivých galaxií v galaktické kupě v souhvězdí Vlasy Bereniky. Ostatní už uslyšíte od Petra Kulhánka.

 

Frederik Velinský 

 

Audiozáznam přednášky profesora Kulhánka si poslechněte zde.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP