21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

11.02. 2016

Tajemní Etruskové

Málokterý národ byl schopen „naplánovat“ svou pozemskou existenci na určité období a pak pokorně přijmout svůj konec, tak jako dodnes tajemní Etruskové, kteří obývali Itálii v posledním tisíciletí starého letopočtu. V ústeckém Fokus kafe o nich bude 11. února vyprávět archeolog PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Etrusky představí jako lid, který se posunul v čase od sídlení v dřevěných a hliněných chýších až po kamenná města s pravidelným pravoúhlým plánem a výstavnými chrámy. O Etruscích se říkalo, že ovládají nejtajnější věštecké umění a také vládnou blesky. Zanechali po sobě honosné hrobky s překrásnými nástěnnými malbami. Stali se učiteli a inspirátory světovládných Římanů, kteří se jim za to odvděčili politickým a pak i kulturním ovládnutím.

Vliv Etrusků nesahal ovšem jen do Středomoří, překračoval dokonce i Alpy. O tom svědčí řada etruských výrobků na dvorech evropských knížat doby železné. V určitém smyslu tak Etruskové představují jakýsi pravzor nynější jednotné Evropy. Jak také archeolog Martin Trefný připomene, od Etrusků se v mnohém můžeme poučit i dnes; zároveň nám ukazují, jak pomíjivá je veškerá světská sláva. Povídání v ústeckém Fokus kafe začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Malba z etruské hrobky. Snímek z archivu Martina Trefného