Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

11.02. 2016

Tajemní Etruskové

Málokterý národ byl schopen „naplánovat“ svou pozemskou existenci na určité období a pak pokorně přijmout svůj konec, tak jako dodnes tajemní Etruskové, kteří obývali Itálii v posledním tisíciletí starého letopočtu. V ústeckém Fokus kafe o nich bude 11. února vyprávět archeolog PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Etrusky představí jako lid, který se posunul v čase od sídlení v dřevěných a hliněných chýších až po kamenná města s pravidelným pravoúhlým plánem a výstavnými chrámy. O Etruscích se říkalo, že ovládají nejtajnější věštecké umění a také vládnou blesky. Zanechali po sobě honosné hrobky s překrásnými nástěnnými malbami. Stali se učiteli a inspirátory světovládných Římanů, kteří se jim za to odvděčili politickým a pak i kulturním ovládnutím.

Vliv Etrusků nesahal ovšem jen do Středomoří, překračoval dokonce i Alpy. O tom svědčí řada etruských výrobků na dvorech evropských knížat doby železné. V určitém smyslu tak Etruskové představují jakýsi pravzor nynější jednotné Evropy. Jak také archeolog Martin Trefný připomene, od Etrusků se v mnohém můžeme poučit i dnes; zároveň nám ukazují, jak pomíjivá je veškerá světská sláva. Povídání v ústeckém Fokus kafe začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Malba z etruské hrobky. Snímek z archivu Martina Trefného