Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.02. 2016

Tajemní Etruskové


Málokterý národ byl schopen „naplánovat“ svou pozemskou existenci na určité období a pak pokorně přijmout svůj konec, tak jako dodnes tajemní Etruskové, kteří obývali Itálii v posledním tisíciletí starého letopočtu. V ústeckém Fokus kafe o nich bude 11. února vyprávět archeolog PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Etrusky představí jako lid, který se posunul v čase od sídlení v dřevěných a hliněných chýších až po kamenná města s pravidelným pravoúhlým plánem a výstavnými chrámy. O Etruscích se říkalo, že ovládají nejtajnější věštecké umění a také vládnou blesky. Zanechali po sobě honosné hrobky s překrásnými nástěnnými malbami. Stali se učiteli a inspirátory světovládných Římanů, kteří se jim za to odvděčili politickým a pak i kulturním ovládnutím.

Vliv Etrusků nesahal ovšem jen do Středomoří, překračoval dokonce i Alpy. O tom svědčí řada etruských výrobků na dvorech evropských knížat doby železné. V určitém smyslu tak Etruskové představují jakýsi pravzor nynější jednotné Evropy. Jak také archeolog Martin Trefný připomene, od Etrusků se v mnohém můžeme poučit i dnes; zároveň nám ukazují, jak pomíjivá je veškerá světská sláva. Povídání v ústeckém Fokus kafe začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto: Malba z etruské hrobky. Snímek z archivu Martina Trefného


  © 2012 UJEP