16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

11.02. 2016

Tajemní Etruskové

Málokterý národ byl schopen „naplánovat“ svou pozemskou existenci na určité období a pak pokorně přijmout svůj konec, tak jako dodnes tajemní Etruskové, kteří obývali Itálii v posledním tisíciletí starého letopočtu. V ústeckém Fokus kafe o nich bude 11. února vyprávět archeolog PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Etrusky představí jako lid, který se posunul v čase od sídlení v dřevěných a hliněných chýších až po kamenná města s pravidelným pravoúhlým plánem a výstavnými chrámy. O Etruscích se říkalo, že ovládají nejtajnější věštecké umění a také vládnou blesky. Zanechali po sobě honosné hrobky s překrásnými nástěnnými malbami. Stali se učiteli a inspirátory světovládných Římanů, kteří se jim za to odvděčili politickým a pak i kulturním ovládnutím.

Vliv Etrusků nesahal ovšem jen do Středomoří, překračoval dokonce i Alpy. O tom svědčí řada etruských výrobků na dvorech evropských knížat doby železné. V určitém smyslu tak Etruskové představují jakýsi pravzor nynější jednotné Evropy. Jak také archeolog Martin Trefný připomene, od Etrusků se v mnohém můžeme poučit i dnes; zároveň nám ukazují, jak pomíjivá je veškerá světská sláva. Povídání v ústeckém Fokus kafe začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Foto: Malba z etruské hrobky. Snímek z archivu Martina Trefného