Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

26.11. 2015

Syntetická biologie – zrození druhého života

„Děláme to, co by dělal bůh, kdyby sedmý den stvoření neodpočíval,“ říkají s nadsázkou vědci zabývající se oborem syntetické biologie. Biotechnologiemi se zabývá také prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, zároveň známý popularizátor vědy. S nadějemi, ale také úskalími syntetické biologie seznámí ve čtvrtek 26. listopadu návštěvníky Literární kavárny Fokus v kampusu UJEP Ústí nad Labem.

Syntetická biologie slibuje nové léky, materiály či prostředky pro ochranu životního prostředí. Nabízí cestu k oživení vyhynulých nebo vyhubených tvorů, ale také k vytvoření zcela nových forem života. Představuje však i nemalou hrozbu. Může být například zneužita teroristy či drogovými mafiemi, upozorňuje Jaroslav Petr.

Přijďte o tom všem podiskutovat do kavárny! Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Biologické inženýrství. Kredit: Eric Nocher, licence CC BY-SA 4.0.