Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

26.11. 2015

Syntetická biologie – zrození druhého života

„Děláme to, co by dělal bůh, kdyby sedmý den stvoření neodpočíval,“ říkají s nadsázkou vědci zabývající se oborem syntetické biologie. Biotechnologiemi se zabývá také prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, zároveň známý popularizátor vědy. S nadějemi, ale také úskalími syntetické biologie seznámí ve čtvrtek 26. listopadu návštěvníky Literární kavárny Fokus v kampusu UJEP Ústí nad Labem.

Syntetická biologie slibuje nové léky, materiály či prostředky pro ochranu životního prostředí. Nabízí cestu k oživení vyhynulých nebo vyhubených tvorů, ale také k vytvoření zcela nových forem života. Představuje však i nemalou hrozbu. Může být například zneužita teroristy či drogovými mafiemi, upozorňuje Jaroslav Petr.

Přijďte o tom všem podiskutovat do kavárny! Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Biologické inženýrství. Kredit: Eric Nocher, licence CC BY-SA 4.0.