Příchovice u Tanvaldu

23. srpna

23.08.2019

Kurz rozdělávání ohně

Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.

15.08.2019

Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského, který nyní pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Přijďte ve čtvrtek 15. srpna na teplickou hvězdárnu!

26.11. 2015

Syntetická biologie – zrození druhého života

„Děláme to, co by dělal bůh, kdyby sedmý den stvoření neodpočíval,“ říkají s nadsázkou vědci zabývající se oborem syntetické biologie. Biotechnologiemi se zabývá také prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, zároveň známý popularizátor vědy. S nadějemi, ale také úskalími syntetické biologie seznámí ve čtvrtek 26. listopadu návštěvníky Literární kavárny Fokus v kampusu UJEP Ústí nad Labem.

Syntetická biologie slibuje nové léky, materiály či prostředky pro ochranu životního prostředí. Nabízí cestu k oživení vyhynulých nebo vyhubených tvorů, ale také k vytvoření zcela nových forem života. Představuje však i nemalou hrozbu. Může být například zneužita teroristy či drogovými mafiemi, upozorňuje Jaroslav Petr.

Přijďte o tom všem podiskutovat do kavárny! Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Biologické inženýrství. Kredit: Eric Nocher, licence CC BY-SA 4.0.