Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

26.11. 2015

Syntetická biologie – zrození druhého života

„Děláme to, co by dělal bůh, kdyby sedmý den stvoření neodpočíval,“ říkají s nadsázkou vědci zabývající se oborem syntetické biologie. Biotechnologiemi se zabývá také prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, zároveň známý popularizátor vědy. S nadějemi, ale také úskalími syntetické biologie seznámí ve čtvrtek 26. listopadu návštěvníky Literární kavárny Fokus v kampusu UJEP Ústí nad Labem.

Syntetická biologie slibuje nové léky, materiály či prostředky pro ochranu životního prostředí. Nabízí cestu k oživení vyhynulých nebo vyhubených tvorů, ale také k vytvoření zcela nových forem života. Představuje však i nemalou hrozbu. Může být například zneužita teroristy či drogovými mafiemi, upozorňuje Jaroslav Petr.

Přijďte o tom všem podiskutovat do kavárny! Pozor – začíná se už v 17 hodin!

Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Biologické inženýrství. Kredit: Eric Nocher, licence CC BY-SA 4.0.