21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

27.02. 2014

Svět pavouků a pavoučích sítí

brachypelma_smithi0001Pavouci jsou starobylá, více než 380 milionů let stará skupina živočichů, kterou charakterizuje nejen schopnost vytvářet a využívat účinné toxiny, ale také produkce hedvábí. Pavoučí hedvábí je unikátní biopolymer vynikajících mechanických vlastností, a proto je v posledním desetiletí předmětem studia mnoha výzkumných institucí, včetně těch, které jsou zaměřeny na biomedicinální výzkum. O tom, proč tomu tak je a proč si pavouci zaslouží náš obdiv, bude hovořit jeden z nejznámějších českých arachnologů  doc. RNDr. Jaromír Hajer, CSc. z katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP.

38_579