19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

27.02. 2014

Svět pavouků a pavoučích sítí

brachypelma_smithi0001Pavouci jsou starobylá, více než 380 milionů let stará skupina živočichů, kterou charakterizuje nejen schopnost vytvářet a využívat účinné toxiny, ale také produkce hedvábí. Pavoučí hedvábí je unikátní biopolymer vynikajících mechanických vlastností, a proto je v posledním desetiletí předmětem studia mnoha výzkumných institucí, včetně těch, které jsou zaměřeny na biomedicinální výzkum. O tom, proč tomu tak je a proč si pavouci zaslouží náš obdiv, bude hovořit jeden z nejznámějších českých arachnologů  doc. RNDr. Jaromír Hajer, CSc. z katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP.

38_579