16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

27.02. 2014

Svět pavouků a pavoučích sítí

brachypelma_smithi0001Pavouci jsou starobylá, více než 380 milionů let stará skupina živočichů, kterou charakterizuje nejen schopnost vytvářet a využívat účinné toxiny, ale také produkce hedvábí. Pavoučí hedvábí je unikátní biopolymer vynikajících mechanických vlastností, a proto je v posledním desetiletí předmětem studia mnoha výzkumných institucí, včetně těch, které jsou zaměřeny na biomedicinální výzkum. O tom, proč tomu tak je a proč si pavouci zaslouží náš obdiv, bude hovořit jeden z nejznámějších českých arachnologů  doc. RNDr. Jaromír Hajer, CSc. z katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP.

38_579