19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.
Tyto sopky můžeme nazvat supervulkány. Dozvíte se, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí. Máme se jich bát? A budeme mluvit i o dalších sopkách, které v minulosti nepříznivě ovlivnily život lidí na evropském kontinentu.
Povídání Prokopa Závady v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Foto v abstraktu: Gejzír v Yellowstonu. Zdroj: Pixabay.com, Pixabay license
Foto v článku: Jedna ze solfatar ve vulkanické kaldeře Campi Flegrei u italské Neapole. Zdroj: Karla Karla, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.
© 2012 UJEP |