03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.
Tyto sopky můžeme nazvat supervulkány. Dozvíte se, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí. Máme se jich bát? A budeme mluvit i o dalších sopkách, které v minulosti nepříznivě ovlivnily život lidí na evropském kontinentu.
Povídání Prokopa Závady v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Foto v abstraktu: Gejzír v Yellowstonu. Zdroj: Pixabay.com, Pixabay license
Foto v článku: Jedna ze solfatar ve vulkanické kaldeře Campi Flegrei u italské Neapole. Zdroj: Karla Karla, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.
![]() |
© 2012 UJEP |