Ústí nad Labem

15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

08.12. 2022

BEZ KOFEINU (pro děti a mládež): Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?

Kromě běžných sopek najdete na Zemi i vulkány, které vybuchují třeba jen jednou za několik desítek až stovek tisíc let. Jejich výbuchy však mají ohromnou ničivou sílu, takže mohou poznamenat celosvětové klima i na řadu desetiletí. Geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky prozradí ve čtvrtek 8. prosince především mladým návštěvníkům ústeckého muzea, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí.

Tyto sopky můžeme nazvat supervulkány. Dozvíte se, jak takové sopky fungují a kde všude se nacházejí. Máme se jich bát? A budeme mluvit i o dalších sopkách, které v minulosti nepříznivě ovlivnily život lidí na evropském kontinentu.

Povídání Prokopa Závady v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Foto v abstraktu: Gejzír v Yellowstonu. Zdroj: Pixabay.com, Pixabay license

Foto v článku: Jedna ze solfatar ve vulkanické kaldeře Campi Flegrei u italské Neapole. Zdroj: Karla Karla, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.