Ústí nad Labem

6. června

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

27.01. 2022

Super Heavy a Starship: duo (nejen) pro kolonizaci Marsu

Firma SpaceX dlouhodobě usiluje o kolonizaci Marsu. Po několika letech postupných úprav vykrystalizoval návrh podoby nosné rakety Super Heavy a kosmické lodi Starship, které mají tento cíl uskutečnit. Jak vám ve čtvrtek 27. ledna na Café Nobel v děčínské kavárně Coffee@Books prozradí odborník na kosmonautiku Dušan Majer, mj. šéfredaktor webu Kosmonautix.cz, cesta to bude sice dlouhá a těžká, ale první testovací prototypy se už staví a v nejbližších letech se máme rozhodně na co těšit.

Dušan Majer vás provede postupným vývojem, aktuálním stavem a plány do budoucna. Řeč bude i o dalších možnostech využití tohoto plně znovupoužitelného systému. Přednášky v děčínské kulturní kavárně Coffee&Books začínají v 19 hodin.

O rezervace si pište na adresu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee&Books.

Podle platných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.

Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).

Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.

Ilustrační foto: Pixabay.com a SpaceX