Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

25.10. 2016

Stromatolity – základní kameny nejstarší pozemské biosféry

Studium geologického záznamu prahor (archaika) a starohor (proterozoika) je mimořádně obtížné. Vždy se objeví okolnosti, které zpochybňují jednoznačné odpovědi. Je tomu tak i v případě tzv. stromatolitů, volně přeloženo „tkáňových kamenů“, lamelovaných horninových útvarů polokulovitého, válcovitého či větvičkovitého tvaru vzniklých za pomoci mikroorganismů. Spolu s  RNDr. Radkem Mikulášem, DSc.Geologického ústavu AV ČR po nich budeme pátrat i v našem geologickém záznamu. V úterý 25. října v Literární kavárně v kampusu UJEP Ústí nad Labem.

Existují teorie, podle kterých byly starohorní stromatolity základem nejvýkonnější biosféry, jakou kdy Země vůbec hostila. Kritéria pro odlišení kdysi „živých“ stromatolitů od struktur vzniklých čistě chemickými ději jsou však navzdory jim připisovanému významu značně neurčitá a nepřesná.

Pátrání po nejstarších českých stromatolitech nás zavede do starohorních sekvencí v okolí Spáleného Poříčí a v Železných horách. Mladší, krásné, ale způsobem vzniku pochybné stromatolity pocházejí z ordoviku okolí Rokycan. Přednáška geologa Radka Mikuláše nás dále provede nálezy devonského a miocenního stáří – a možná trochu překvapivě skončíme u stromatolitů, které v Českém masivu vznikají právě teď.

 

Pozor – stejně jako všechny ostatní přednášky v Literární kavárně Fokus, začne i přednáška Radka Mikuláše už v 17 hodin. Literární kavárnu najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

 

Foto: Stromatolity z Holoubkova a Kokšína. Kredit: Daniel Smutek.


  © 2012 UJEP